torsdag, 21 oktober 2021 13:08

Svenske hoteller merker at Norge har gjenåpnet

Skrevet av
Etter at grensen mellom Norge og Sverige ble åpnet, har svenske hoteller i Vest-Sverige merket en kraftig oppsving i besøk fra nordmenn. Etter at grensen mellom Norge og Sverige ble åpnet, har svenske hoteller i Vest-Sverige merket en kraftig oppsving i besøk fra nordmenn. Foto: Vidar Ruud / NTB

Gjenåpningen av Norge etter koronapandemien har hatt en nærmest umiddelbar effekt for hotellene i Vest-Sverige. Spesielt før og under høstferien.

Flere hoteller, turoperatører og spaanlegg i regionen Vest-Sverige melder om en vesentlig økning av norske besøkende i høstferien, ifølge Turistrådet Vest-Sverige.

På Tanumstrand hotell i Grebbestad, som er et av de største hotellene i regionen, økte norske bestillinger for de to første ukene i oktober fra under ti gjester i 2020 til rundt 550 gjester i år. For oktober måned forventes det rundt 1.000 norske gjestedøgn på hotellet.

– Før pandemien inntraff var rundt 40 prosent av gjestene på Tanumstrand nordmenn, et tall som falt til under 5 prosent i 2020, sier hotelldirektør Marit Bjørnland.

– Etter at karantenekravene ble fjernet og det norske samfunnet åpnet opp igjen etter covid, har vi fått meldinger om en solid oppgang i bestillinger fra Norge, bekrefter administrerende direktør Fredrik Lindén i Turistrådet Vest-Sverige.

Turistrådet representerer reiselivsnæringen i distriktene Bohuslän, Göteborg, Dalsland og Västergötland.

– 2019 var et fantastisk år for hele regionen, med rekordhøye 480.500 norske gjestedøgn. Det vil nok gå en stund før vi er helt tilbake på 2019-nivået, men den umiddelbare effekten vi ser etter gjenåpningen av Norge er en svært god start, mener Lindén.

Andre saker å lese

Skjermen bort fra småskolen – kan bli utvidet til å gjelde eldre elever også…

21-04-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Skjermen bort fra småskolen – kan bli utvidet til å gjelde eldre elever også

De gamle datarommene bør tilbake i skolen, ifølge kunnskapsminister Kari Nessa Nordtun (Ap). Hun vil stramme inn på skjermbruk også for femte til tiende trinn.

Les mer i RingeriksAvisa

Arvestrid i Ringerike: Dom kjenner millionoverføring ugyldig

20-04-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Arvestrid i Ringerike: Dom kjenner millionoverføring ugyldig

En familiekonflikt i Ringerike og Hallingdal tingrett endte med at en eiendom i Spania, verdt flere millioner kroner, må tilbakeføres til dødsboet. Retten slår fast at overføringen til to av...

Les mer i RingeriksAvisa

Brudd i meklingen – Nå blir det streik i hotell- og restaurantnæringen

19-04-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Brudd i meklingen – Nå blir det streik i hotell- og restaurantnæringen

Både Fellesforbundet og Parat har brutt meklingen med NHO Reiseliv. Fra klokken 12 går 1922 ansatte i hotell- og restaurantbransjen ut til streik.

Les mer i RingeriksAvisa

Eiendomsoverdragelser i Ringerike - midten av april preges av solide boligsalg

18-04-2026 Eiendomsoverdragelser Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Eiendomsoverdragelser i Ringerike - midten av april preges av solide boligsalg

Flere boliger har skiftet eier i Ringerike midt i april. De største salgene ligger godt over fire millioner kroner, med Hillehaugveien 16 på topp i denne oversikten.

Les mer i RingeriksAvisa