tirsdag, 14 desember 2021 11:46

Olum - Eggemoen brukes som testbane før åpning

Skrevet av
Testingen er i gang Testingen er i gang Foto: Per Kollstad

Lyd kan bidra til å avsløre hvilke tunge kjøretøy som bør kontrolleres. Dette fører til at både transportører og øvrige trafikanter får en enklere og tryggere reisehverdag.

Statens vegvesen har nylig testet ut en ny type sensor som skal avdekke bruk av kjetting, og i tillegg oppdage kjøretøy med avvik i lydbildet. Slike avvik kan tyde på slitte bremser, bremsefeil, løs last, lekkasje på hydraulikk/luft eller et generelt støynivå.

- En slik lydsensor kan være en av flere brikker for å automatisere hvilke kjøretøy vi velger skal inn til kontroll, slik at vi først og fremst stopper de som har mangler, og dermed får luket ut flere trafikkfarlige kjøretøy fra veiene våre, forteller prosjektleder Øyvind Eikeland i Statens vegvesen.

Vil gi gevinst for alle trafikanter

I tillegg til å effektivisere arbeidet for Statens vegvesen vil dette også gi gevinst for transportører og øvrige trafikanter. Dersom et kjøretøy for eksempel har kjørt med kjetting over en fjellovergang, er det mindre aktuelt å sjekke for vinterutrustning, i og med at Statens vegvesen allerede vet at kjøretøyet nylig har kjørt med kjetting på en strekning. For trafikanter generelt gir dette en enklere reisehverdag i form av færre uhell og unødvendige stopp langs veien.

- På samme måte som fartsmålere i dag viser «For høy», kan vi på sikt også ha målrettet og nyttig informasjon på dynamiske skilt, som «Bruk kjetting», «Takk for at du bruker kjetting» eller «Sjekk lastsikringen», sier Eikeland.

Stilte vegprosjektet til disposisjon

Pål-Steinar Karlsen, delprosjektleder for E16 Olum – Eggemoen i Statens vegvesen, stilte likegodt vegprosjektet til disposisjon for å teste ut om sensoren virker som ønsket. Vegprosjektet, som åpner for trafikk 20. desember - seks måneder før planlagt, passer ypperlig til dette testformålet.

Selve testingen svarte til forventningene. Leverandøren fikk gode opptak de mener gjør det sannsynlig å skille lyder fra hverandre.

Veien videre

- Vi kan fortsette piloten om bruk av kjetting. Dette er en så klar og egenartet lyd at vi relativt raskt kan få opp sensorer som fanger opp den, om vi ønsker det. Når det gjelder å fange opp ulyd må prosjektet imidlertid bruke mer tid og lære mer, sier Eikeland.

Selv om den første testen på dette pilotprosjektet var vellykket, må det mer testing til før Statens vegvesen ser om dette er noe som kan brukes for å arbeide mer effektivt i forbindelse med kontroll av tunge kjøretøy. Så da gjenstår det å se om en lydsensor, på sikt,kan bidra til å gjøre reisehverdagen enklere for både transportører og øvrige trafikanter.

Andre saker å lese

Mot rekord i forhåndsstemmer

26-08-2025 Politikk NTB - avatar NTB

Mot rekord i forhåndsstemmer

Over en halv million har så langt forhåndsstemt før stortingsvalget 8. september. Det ligger helt klart an til rekord i forhåndsstemmer, sier en valgforsker.

Les mer i RingeriksAvisa

Røykutrykning til Ringeriksbadet

25-08-2025 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Tidlig mandag morgen rykket nødetatene ut til Ringeriksbadet etter melding om røykutvikling. Meldingen kom klokken 05.10, og både politi og brannvesen dro til stedet. Etter en gjennomgang av bygget konkluderte brannvesenet...

Les mer i RingeriksAvisa

Vedum trekker EUs strenge miljøkrav inn i valgkampen

25-08-2025 Politikk Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Vedum trekker EUs strenge miljøkrav inn i valgkampen

Norge bør ikke føye seg etter kravene fra EU når det gjelder nye regler for avløp, drivstoffavgifter og boliger, mener Sp-leder Trygve Slagsvold Vedum.

Les mer i RingeriksAvisa

Kvinnelig barnevernsansatt i 30-årene drept i Oslo

24-08-2025 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Kvinnelig barnevernsansatt i 30-årene drept i Oslo

Politiet anser ikke lenger dødsfallet på Kampen som mistenkelig. De har siktet en 18 år gammel mann for drap på en kvinnelig ansatt.

Les mer i RingeriksAvisa