onsdag, 13 januar 2016 11:04

Nedgang for Oslobussen

Skrevet av
Nedgang for Oslobussen Foto: Brakar

Ikke alle inflyttere vet hvor bussen går når det står "Knestang" foran. Nå skal Brakar endelig rydde opp i de lokale bussrutene. Men vil flere bruke buss?

I motsetning til resten av Buskerud, går antall reiser med buss på Ringerike nedover. Det har vært en jevn nedgang i området hele året – også på ekspresslinjen mellom Hønefoss og Oslo. Her tok Brakar over driften fra TIMEkspressen sommeren 2015, og kjører tilbudet uten offentlig støtte. Fylkestinget bevilget likevel penger til å redusere prisen på 30-dagers periodebillett på linjen, uten at det ga veldig stor vekst.

Oslobussen hadde i 2015 en nedgang på 5,8% mens de øvrige busslinjene i distriktet hadde en nedgang på 7,8%.

Brakar skal endre busstilbudet på Ringerike høsten 2016. Målet er et mer effektivt linjenett som er enklere å forstå, og som skal gi flere reiser.

– Dagens busstilbud på Ringerike kan være litt vanskelig å sette seg inn i for nye reisende, og vi mener det er stort potensial for å utvikle busstilbudet. Brakar gjennomfører i vinter markedsundersøkelser i området for å utforme et mer kundevennlig kollektivtilbud, sier Terje Sundfjord, administrerende direktør i Brakar.

Vi håper at det også blir oppdaterte rutetider på samtlige holdeplasser, slik at det går an å hoppe på en buss uten å planlegge turen dager i forveien.

Sist redigert onsdag, 13 januar 2016 15:10

Andre saker å lese

Voldsporno, halshogging og bombeoppskrifter finner veien til stadig flere gutter…

16-04-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Voldsporno, halshogging og bombeoppskrifter finner veien til stadig flere gutterom

En fransk tolvåring er dømt for lagring av ekstremt voldelige jihadistvideoer. PST bekrefter overfor NTB at også norske 12–13-åringer snuser på ekstremisme.

Les mer i RingeriksAvisa

Blodrøde hopptall for Vikersund – Raw Air gikk 3,8 millioner kroner i minus

15-04-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Blodrøde hopptall for Vikersund – Raw Air gikk 3,8 millioner kroner i minus

Raw Air-arrangementet i hopp i Vikersund endte med nesten fire millioner kroner i underskudd.

Les mer i RingeriksAvisa

Trump-administrasjonen fryser rundt 2,3 milliarder dollar i støtte til Harvard-u…

15-04-2025 Politikk NTB - avatar NTB

Trump-administrasjonen fryser rundt 2,3 milliarder dollar i støtte til Harvard-universitetet

USAs utdanningsdepartement fryser rundt 2,3 milliarder dollar i føderal støtte til Harvard-universitetet fordi institusjonen ikke innretter seg etter nye krav.

Les mer i RingeriksAvisa

Livmorhalskreft kan være utryddet i Danmark om 15 år

15-04-2025 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

Livmorhalskreft kan bli den første kreftformen som forsvinner i Danmark, viser en undersøkelse.

Les mer i RingeriksAvisa