onsdag, 29 desember 2021 23:24

Ringerikes Blad ikke ut på torsdag – større problemer med å produsere enn ventet

Ringerikes Blad ikke ut på torsdag – større problemer med å produsere enn ventet Illustrasjonsfoto: Vidar Ruud / NTB

Nødløsningen Amedia har fått på plass etter dataangrepet, er vanskeligere å bruke enn ventet. Derfor kommer trolig kun 13 Amedia-aviser ut torsdag.

Disse avisene kommer ut torsdag, opplyser Amedia til NTB:

Avisa Hordaland, Bergensavisen, Budstikka, Drammens Tidende, Gudbrandsdølen Dagningen, Haugesunds Avis, Lofotposten, Meråkerposten, Nationen, Nordlys, Romerikes Blad, Trønder-Avisa og Tvedestrandsposten.

Det er fortsatt et forbehold om hvorvidt Romerikes Blad kommer i mål onsdag kveld.

– Vi har møtt på større utfordringer knyttet til å få satt opp nødløsningen for å lage de redaksjonelle sidene, sier John Kvadsheim, konserndirektør med ansvar for trykk og distribusjon, til NTB.

Det jobbes på spreng onsdag kveld med å få klar avisene.

– I og med at vi først hadde en løsning på dette i kveld, så har mange av avisene rett og slett ikke vært i stand til å få produsert sider til trykk innenfor den tiden som måtte til, sier Kvadsheim.

– Kommet ut uten avbrekk siden krigen

Dataangrepet ble oppdaget natt til tirsdag. Det har satt Amedia helt ut av spill, og onsdag kom det ikke ut noen aviser. Amedia har 80 lokalaviser.

– Det er klart at vi snakker om aviser som har kommet ut hver dag de skulle, uten avbrekk tilbake til krigens dager. Så dette er i aller høyeste grad en alvorlig hendelse, sier Kvadsheim.

Politiet er involvert i saken, og Amedia opplyste onsdag at det har kommet krav om løsepenger. Konsernet har på eget initiativ besluttet ikke å gå i dialog med utpresserne.

Kvadsheim opplyser at det er problemer både med å lage sidene og med paringssystemet i trykkeriene, som skal ta de ferdiglagde sidene over på trykkplatene.

Setter inn store ressurser

Torsdag regner Amedia med å kunne trykke alle avisene som klarer å produsere sider.

Det settes inn store ressurser for å få avisene ut til abonnentene og kundene.

– Alt, rett og slett. Det jobbes morgen, middag, kveld og natt for å få dette til, sier Kvadsheim.

Hackerne har muligens også fått tilgang til personopplysninger om ansatte i Amedia, som konto- og personnummer. Ifølge Amedia er ikke noen av kundenes betalingsopplysninger kommet på avveie.

Andre saker å lese

Russebuss med for mange passasjerer – sjåføren mistet lappen

28-04-2025 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

Sjåføren av en russebuss i Enebakk i Akershus ble natt til mandag fratatt førerkortet etter å ha blitt stanset med for mange passasjerer.

Les mer i RingeriksAvisa

Regjeringen vil redusere brevlevering til én dag i uken

28-04-2025 Politikk NTB - avatar NTB

Regjeringen vil redusere brevlevering til én dag i uken

Regjeringen ønsker å redusere antall leveringsdager for tradisjonell post til minst én dag i uken. Dermed følger de ikke Postutvalgets forslag om å stoppe utlevering.

Les mer i RingeriksAvisa

Danske slaveskip fra 1700-tallet funnet utenfor Costa Rica

28-04-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Danske slaveskip fra 1700-tallet funnet utenfor Costa Rica

Analyser bekrefter mistanken om at to skipsvrak som er funnet utenfor Costa Rica, er to danske slaveskip som forsvant i 1710.

Les mer i RingeriksAvisa

Hønefoss klatrer på tabellen

26-04-2025 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Etter at Hønefoss slo Bodø-Glimt 1-2, ser tabellen nå slik ut:

Les mer i RingeriksAvisa