søndag, 23 januar 2022 22:39

Medlem i Taliban-delegasjonen kobles til norsk journalists død

Skrevet av
Anas Haqqani (bildet) er en av representantene fra Taliban som ankom Norge lørdag. Nå vekker det reaksjoner at han har forbindelser til nettverket som sto bak angrepet på Serena Hotel i Kabul i 2008. Der ble den norske journalisten Carsten Thomassen drept. Anas Haqqani (bildet) er en av representantene fra Taliban som ankom Norge lørdag. Nå vekker det reaksjoner at han har forbindelser til nettverket som sto bak angrepet på Serena Hotel i Kabul i 2008. Der ble den norske journalisten Carsten Thomassen drept. Foto: Javad Parsa / NTB

Et av medlemmene i Talibans delegasjon som lørdag landet i Norge, er broren til lederen av Haqqani-nettverket som sto bak angrepet på Serena Hotel i 2008.

I angrepet på hotellet i Kabul ble den norske journalisten Carsten Thomassen skutt og drept. Thomassen fulgte daværende utenriksminister Jonas Gahr Støre på et besøk i Kabul.

En norsk UD-tjenestemann ble også hardt skadd i angrepet, og fem andre personer ble drept.

Mohammed Anas Zadran, som også er kjent som Anas Haqqani, er seniorrådgiver i innenriksdepartementet i Afghanistan, og er et av de 15 medlemmene i delegasjonen som i tre dager skal ha forhandlinger på Soria Moria hotell i Oslo, skriver VG.

Svartelistet

Ifølge NRK var han svartelistet av USA for bånd til terrorvirksomhet, og han er lillebroren til den beryktede Sirajuddin Haqqani.

Sirajuddin Haqqani er nå innenriksminister og var lederen for Haqqani-nettverket, som ifølge FNs sikkerhetsråd sto bak angrepet på hotellet.

Tidligere utenriksjournalist i Dagbladet, Jan-Erik Smilden, reagerer kraftig på at Anas Haqqani er en del av delegasjonen, og lurer på hvor nøye Utenriksdepartementet har sjekket deltakerne.

– Jeg reagerer som venn og kollega av Carsten, fordi jeg synes det er så horribelt og umusikalsk at Anas Haqqani er med i delegasjonen og får komme til Norge, sier han.

Dagbladets sjefredaktør Alexandra Beverfjord kaller besøket absurd og uhørt.

– Vi reagerer sterkt på at Anas Haqqani, som er høyt oppe i nettverket som er pekt ut til å stå bak terrorangrepet og drapet på Dagbladets journalist Carsten Thomassen i januar 2008, er med på dette Oslo-besøket, sier hun.

– Stor forståelse

– Vi har stor forståelse for at mange synes det er vanskelig og er kritiske til at vi arrangerer disse møtene i Norge, skriver statssekretær Henrik Thune i Utenriksdepartementet i en epost til VG.

Utenriksminister Anniken Huitfeldt understreket overfor NRK søndag at det er Taliban selv om har valgt hvilke folk som skulle sendes til Norge. Hun ble ikke spurt om angrepet der Thommassen ble drept, men kommenterte at Haqqani står på USAs terrorliste.

– Vi vet at en del av disse er ettersøkt, og det er også derfor de har kommet til Norge på den måten de har kommet, sa Huitfeldt.

Den 15 mann store Taliban-delegasjonen ble fløyet til Norge i et privatfly, som norske myndigheter leide for anledningen.

Andre saker å lese

Spesialenheten starter etterforskning av Sørøst politidistrikt etter Jonas-drape…

30-06-2025 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Spesialenheten starter etterforskning av Sørøst politidistrikt for håndtering av straffesaker som Jonas Aarseth Henriksen ble utsatt for, før han ble drept.

Les mer i RingeriksAvisa

Innbruddsalarm ved Nidarosdomen – politiet etterforsker

30-06-2025 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Innbruddsalarm ved Nidarosdomen – politiet etterforsker

TRONDHEIM: Tidlig mandag morgen rykket politiet ut til Nidarosdomen etter at en innbruddsalarm ble utløst ved Besøkssenteret til den nasjonale helligdommen.

Les mer i RingeriksAvisa

Ny lovhverdag fra 1. juli: Dette må du vite om sex, strøm, bolig og tannlege

30-06-2025 Politikk Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Ny lovhverdag fra 1. juli: Dette må du vite om sex, strøm, bolig og tannlege

Tirsdag trer en rekke nye lover og regler i kraft. Blant annet blir det billigere tannlege for flere unge og forbud mot hemmelige bud i boligmarkedet.

Les mer i RingeriksAvisa

Brann i Storgata – seks personer evakuert, én sendt til sykehus

29-06-2025 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Nødetatene rykket ved 12-tiden søndag ut til melding om røykutvikling fra en flermannsbolig i Storgata. Brannen skal ha startet i en leilighet i byggets 2. etasje, og det var kraftig...

Les mer i RingeriksAvisa