mandag, 14 mars 2022 10:00

Støre: Det som skjer i Europa, får betydning for budsjettforhandlingene

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)
Statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) og Finansminister Trygve Slagsvold Vedum (Sp) holder en pressekonferanse på Klækken hotell før regjeringen starter arbeidet med budsjettet for 2023. Statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) og Finansminister Trygve Slagsvold Vedum (Sp) holder en pressekonferanse på Klækken hotell før regjeringen starter arbeidet med budsjettet for 2023. Foto: Ole Berg-Rusten / NTB

Regjeringens budsjettkonferanse finner sted i en urolig tid med krig i Europa. Statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) sier det vil få betydning for forhandlingene.

– Denne budsjettkonferansen finner sted i en urolig tid, og jeg tror alle er preget av det som skjer i Ukraina. Det menneskelige vi ser på bilder, uroen rundt at det er krig på vårt kontinent, og ønsket om å hjelpe folk som er på flukt, og om å hjelpe folk som opplever grusomheter, sier Støre.

– Det som skjer i Europa, vil også få betydning for det som skjer her inne, sier Støre, med henvisning til Klækken hotell der budsjettkonferansen finner sted.

Han sier situasjonen i Ukraina gjør at Norge må se på tre områder med nye øyne i forbindelse med neste års statsbudsjett.

– Det er tre områder som vi må se på med nye øyne: Det ene er forsvaret vårt – innretningen av det og hvordan vi vektlegger det der vi er våren 2022 med krig i Europa, beredskapen i landet vårt, og at vi kan motta mange flyktninger fra Ukraina i kommunene, sier Støre.

 – Sånn situasjonen er blir det overordnede temaet for våre samtaler trygghet for landet. Trygghet for folks økonomi, og trygg økonomisk styring blir vårt bidrag for å komme oss gjennom det vi står i nå, sier Støre.

 – Vi må snu på krona

Det går godt med norsk økonomi, men da må vi holde igjen og snu på krona, sa statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) før regjeringens budsjettkonferanse.

– Vi skal planlegge budsjett for 2023. Mye kan skje i månedene framover. Vi vet en god del om vår økonomi som utgangspunkt. Det går godt i økonomien, som er på vei ut av pandemien. Det gjør det i Norge og hos våre viktigste handelspartnere, sa Støre på en pressekonferanse utenfor Klækken hotell i Jevnaker, der regjeringen mandag skal starte arbeidet med budsjettet.

– Vi er heldige som har en økonomi i sterk oppgang, men da betyr det for oss som skal lage statsbudsjett, at vi må holde igjen, vi må snu på krona når vi skal gjøre gode investeringer, sa han.

Budsjettkonferansen skal etter planen skal den vare til onsdag ettermiddag.

 

Sist redigert mandag, 14 mars 2022 10:02
NTB

Andre saker å lese

Lade elbilen hjemme vs. offentlige ladestasjoner - hva er mest kostnadseffektivt…

15-04-2026 RingeriksAvisas bilmagasin Jan Erik Johansen - avatar Jan Erik Johansen

Lade elbilen hjemme vs. offentlige ladestasjoner - hva er mest kostnadseffektivt?

For de fleste norske elbilister er hjemmelading som regel det billigste alternativet per kWh - og samtidig det mest forutsigbare i hverdagen. Offentlig lading kan likevel være det beste valget...

Les mer i RingeriksAvisa

Knallsterke tall for Frp i ny måling

15-04-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Knallsterke tall for Frp i ny måling

Fremskrittspartiet gjør sin beste Opinion-måling på 17 år og får en oppslutning på 29,9 prosent på en måling utført for Dagsavisen og FriFagbevegelse i april.

Les mer i RingeriksAvisa

Lokal forretning politianmeldt

14-04-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Lokal forretning politianmeldt

Felleskjøpet i Hønefoss er blant butikkene som nå er politianmeldt etter søndagsåpent 12. april. Det opplyser arbeidstakerorganisasjonen HK Norge, som mener åpningen var i strid med lovverket.

Les mer i RingeriksAvisa

Fallende tømmerpriser

14-04-2026 Økonomi Pressemelding - avatar Pressemelding

Fallende tømmerpriser

Innmålt volum etter første kvartal 2026 viser at avvirkninga fortsatt er høy, og ligger litt over nivået på samme tidspunkt i fjor. Prisene for både sagtømmer og massevirke er på...

Les mer i RingeriksAvisa