søndag, 17 april 2022 09:57

Undersøkelse: Mange unge voksne svært bekymret for egen økonomi

Skrevet av
Personlig økonomi skaper hodebry for mange unge voksne i Norge, viser en ny undersøkelse. Personlig økonomi skaper hodebry for mange unge voksne i Norge, viser en ny undersøkelse. Illustrasjonsfoto: Gorm Kallestad / NTB

Personlig økonomi skaper stor bekymring blant mange unge voksne i Norge, viser en fersk spørreundersøkelse. Andelen er høyest blant menn.

InFact har utført spørreundersøkelsen på vegne av Nationen. 1.007 personer deltok i undersøkelsen, som ble gjennomført like før påske.

Deltakerne ble stilt spørsmålet: Er du i noen grad bekymret over din økonomiske situasjon?

15 prosent av aldersgruppen 18–29 svarte at de er «svært bekymret». Til sammenligning svarte nær én av ti i aldersgruppen 30–44 at de var «ganske bekymret».

Aldersgruppen som bekymrer seg minst over egen økonomi, er folk over 65 år. Der svarer nær halvparten at de er «helt ubekymret», mens kun 3,1 prosent er «svært bekymret».

Det er flest menn som bekymrer seg mest over økonomien sin, viser undersøkelsen.

Samtidig er det i Nord-Norge hvor flest bekymrer seg over sin personlige økonomi. I Sør-Norge og på Vestlandet svarer derimot flest at de er «helt ubekymret», og mer enn hver tredje innbygger mener at vinterens høye priser ikke påvirker holdningen til egen økonomi.

Andre saker å lese

Bilfører fløyet til sykehus etter kollisjon på Sokna

24-04-2025 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

En bilfører vurderes som alvorlig skadet etter at en lastebil og en personbil kolliderte på Sokna i Ringerike onsdag.

Les mer i RingeriksAvisa

Frp: Vold i fengsel må få konsekvenser

24-04-2025 Politikk NTB - avatar NTB

Frp: Vold i fengsel må få konsekvenser

Vold fra innsatte i norske fengsler må få konsekvenser som tap av goder, isolasjon eller utsatt prøveløslatelse, mener lederen av justiskomiteen på Stortinget.

Les mer i RingeriksAvisa

Freia-eier krymper sjokoladene i Sverige

23-04-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Freia-eier krymper sjokoladene i Sverige

Freia-eier Mondelez har besluttet å krympe flere av sine sjokoladeprodukter i Sverige. Det samme gjelder ikke for sjokoladen i Norge.

Les mer i RingeriksAvisa

Ekspert advarer Støre mot å ta opp følsomme temaer med Trump: – Uklokt

23-04-2025 Politikk NTB - avatar NTB

Ekspert advarer Støre mot å ta opp følsomme temaer med Trump: – Uklokt

    Det må smiskes litt. Og viktigst: Støre og Stoltenberg må være forsiktige med kritikk av Donald Trump og hans politikk, mener professor og USA-kjenner. – Det vil være veldig uklokt, sier...

Les mer i RingeriksAvisa