onsdag, 20 april 2022 08:03

Norge har donert luftvernsystem til Ukraina

Skrevet av
Norge har donert luftvernsystem til Ukraina Foto: Serbian MoD

Norge har besluttet å donere Mistral-luftvernsystem til Ukraina, sier forsvarsminister Bjørn Arild Gram (Sp) onsdag.

– Mistral-luftvernsystem er et effektivt våpen som har blitt brukt i Sjøforsvaret, og som vil være til stor nytte for Ukraina, sier forsvarsminister Bjørn Arild Gram i en pressemelding onsdag.

Tidligere er det besluttet å donere til sammen 4.000 panservernraketter av typen M72 og flere typer beskyttelsesutstyr og annen soldatutrustning.

Regjeringen donerer Forsvarets beholdning av Mistral luftvernmissiler, som tilsvarer om lag 100 missiler. Mistral-systemet har blitt benyttet på mineryddere og korvetter. Det er en type luftvern som Forsvaret har planlagt å erstatte. Det vil derfor ikke ha en stor konsekvens for den nasjonale operative evnen å donere missilene, ifølge Forsvarsdepartementet.

– Missilet skal fases ut av det norske Forsvaret, men det er fortsatt et moderne og effektivt våpen som vil være til stor nytte for Ukraina. Også andre land har donert lignende våpensystemer, sier Gram.

Våpnene er allerede sent ut av landet, opplyser departementet.

Andre saker å lese

Bilfører omkom i frontkollisjon i Hallingdal

26-10-2026 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

Bilføreren omkom da en personbil og et vogntog frontkolliderte på riksvei 7 i Flå i Hallingdal mandag formiddag.

Les mer i RingeriksAvisa

Mann siktet for drap i Hønefoss

26-10-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Mann siktet for drap i Hønefoss

En mann er siktet for drap etter at en utenlandsk kvinne ble funnet død i en bolig i Ringerike natt til mandag. Mannen knytter seg til hendelsen.

Les mer i RingeriksAvisa

Tusenvis har mistet strømmen

25-10-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Tusenvis har mistet strømmen

Rundt 3000 strømkunder sør og øst i landet er søndag formiddag uten strøm etter at høststormen Boelo slo til. Flere tusen andre har fått strømmen tilbake etter å ha vært...

Les mer i RingeriksAvisa

Tørrjulfaret 28 solgt for nær 6,9 millioner

24-10-2026 Eiendomsoverdragelser Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Tørrjulfaret 28 solgt for nær 6,9 millioner

Salget av Tørrjulfaret 28 for 6.835.000 kroner har den høyeste registrerte kjøpesummen i ukens oversikt. En seksjon på gnr. 38, bnr. 227 følger med en kjøpesum på 6.598.000 kroner.

Les mer i RingeriksAvisa