torsdag, 09 juni 2022 23:17

Nasa setter UFO-jakt på dagsordenen

Nasa ansetter forskere for å undersøke uidentifiserte flygende objekter eller UFO-er. Her en video av et slikt objekt som ble vist under en høring på Capitol Hill i Washington i mai i år. Nasa ansetter forskere for å undersøke uidentifiserte flygende objekter eller UFO-er. Her en video av et slikt objekt som ble vist under en høring på Capitol Hill i Washington i mai i år. Foto: Alex Brandon / AP / NTB

Den amerikanske romfartsorganisasjonen Nasa ansetter forskere for å undersøke uidentifiserte flygende objekter, også kjent som UFO-er.

Prosjektet starter tidlig i høst og vil pågå i rundt ni måneder. Forskerne skal identifisere tilgjengelige data, hvordan data kan samles inn i fremtiden, og hvordan Nasa kan analysere funnene for å prøve å øke den vitenskapelige forståelsen av fenomenet.

– I løpet av tiårene har Nasa svart på utfordringen om å se på noen av de merkeligste mysteriene vi vet om, og dette er ikke noe annerledes, sier Daniel Evans, Nasa-forskeren som er ansvarlig for å koordinere arbeidet.

Mens Nasa-sonder og rovere søker etter fossiler fra eldgamle mikrober i solsystemet, og astronomene leter etter tegn på intelligent liv på fjerne planeter, er dette første gang organisasjonen vil undersøke uforklarlige fenomener i jordas atmosfære.

Med sin tilgang til et bredt spekter av vitenskapelige verktøy er Nasa godt utstyrt til ikke bare for å avmystifisere og utdype forståelsen av UFO-er, men også for å finne måter å dempe fenomenet på. Det er en viktig del av mandatet for å sikre flysikkerheten, sier Nasas forskersjef Thomas Zurbuchen.

Andre saker å lese

Ekspertgruppe skal undersøke om Nav fungerer optimalt

13-01-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Ekspertgruppe skal undersøke om Nav fungerer optimalt

Regjeringen vil nedsette en ekspertgruppe som skal undersøke om Nav fungerer optimalt og om det er godt nok rustet for fremtiden.

Les mer i RingeriksAvisa

Jevnaker i front - 100 prosent elbilandel i nybilsalget

12-01-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Jevnaker i front - 100 prosent elbilandel i nybilsalget

Jevnaker kommune har nådd en milepæl som få andre kan vise til - i 2025 var samtlige nye personbiler som ble registrert i kommunen helelektriske. Dermed plasserer Jevnaker seg i...

Les mer i RingeriksAvisa

Gutt ranet inne på McDonalds-restaurant i Bergen

11-01-2026 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

Politiet har pågrepet to menn i Bergen sentrum etter at en gutt i midten av tenårene ble ranet inne på en McDonalds-restaurant på Torgallmenningen.

Les mer i RingeriksAvisa

Øyeprofessor etterlyser skjermvett i nye skjermråd

11-01-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Øyeprofessor etterlyser skjermvett i nye skjermråd

Skjermvett er viktigere enn stoppeklokke, mener rådgivende øyeprofessor Tor Paaske Utheim i Norges Blindeforbund.

Les mer i RingeriksAvisa