mandag, 13 juni 2022 14:33

Nesten 125.000 studenter har søkt om strømstipend

Skrevet av
Onsdag er siste frist for studenter å søke om strømstipend fra Lånekassen. Onsdag er siste frist for studenter å søke om strømstipend fra Lånekassen. Foto: Terje Bendiksby / NTB

Onsdag er siste frist for studenter å søke om strømstipend fra Lånekassen. Så langt har Lånekassen utbetalt 361 millioner kroner i strømstipend.

230.300 studenter fikk i februar melding om at de kunne få strømstipend fra Lånekassen , en engangsutbetaling på 3.000 kroner, hvis de betaler strøm i tillegg til husleia.

Fristen for å søke er 15. juni. 120.400 studenter har så langt søkt om og mottatt strømstipend.

– Litt over halvparten av alle som har fått tilbud om å søke om strømstipendet, har gjort det. Dette kan virke lite, men mange har strøm inkludert i husleia og har dermed ikke rett på dette stipendet, sier administrerende direktør Morten Rosenkvist i Lånekassen.

Rosenkvist sier at siden det har vært mulig å søke om strømstipend siden februar, er det grunn til å tro at de aller fleste som kan få det, allerede har søkt.

Lånekassen har til sammen utbetalt 361 millioner kroner.

Andre saker å lese

Svenskekongen fyller 80 år: feires og filmatiseres

28-04-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Svenskekongen fyller 80 år: feires og filmatiseres

Når Kong Carl XVI Gustaf fyller 80 år torsdag, er det folkefest i Sverige. Den svenske kongefamilien har mye til felles med den norske, men er også svært ulik. – Få...

Les mer i RingeriksAvisa

Krona i medvind: – Kan være gunstig å bestille feriereiser nå

27-04-2026 Økonomi NTB - avatar NTB

Krona i medvind: – Kan være gunstig å bestille feriereiser nå

Den norske krona fortsetter stadig å styrke seg mot utenlandsk valuta. Ekspertene er samstemte om at det kan være lurt å bestille årets ferier nå.

Les mer i RingeriksAvisa

Nedgang i antall selvmord i Norge

27-04-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Nedgang i antall selvmord i Norge

I alt 656 mennesker tok livet sitt i Norge i fjor, en nedgang fra året før, viser ferske tall fra FHI. Kirkens SOS mener det psykiske helsetilbudet må styrkes.

Les mer i RingeriksAvisa

Subbet inn mange millioner på en helg

27-04-2026 Sport NTB - avatar NTB

Subbet inn mange millioner på en helg

Golfduoen Kristoffer Reitan og Kristoffer Ventura fortsatte storspillet på siste dag av parturneringen Classic of New Orleans. Det holdt til delt 2.-plass.

Les mer i RingeriksAvisa