tirsdag, 16 august 2022 07:59

Fire av ti studenter mangler venner på studiestedet

Skrevet av
Mange studenter har få eller ingen venner på studiestedet. Men det er langt færre som har få eller ingen venner blant dem som har deltatt i fadderordningen på studiet sitt. Mange studenter har få eller ingen venner på studiestedet. Men det er langt færre som har få eller ingen venner blant dem som har deltatt i fadderordningen på studiet sitt. Illustrasjonsfoto: Ole Martin Wold / NTB

41 prosent av norske studenter har få eller ingen venner på studiestedet sitt, viser en ny undersøkelse. – Ikke til å leve med, sier lederen for undersøkelsen.

– Vi kan ikke leve med at over 40 prosent av studentene har det slik. Vi må jobbe fra alle kanter med tiltak som kan bidra til følelsen av tilhørighet og støtte. Alle trenger noen å diskutere oppgaver og spise matpakke med, og dette er vårt felles ansvar, sier Kari-Jussie Lønning, som er leder for Studentenes helse- og trivselsundersøkelse, i en pressemelding.

I undersøkelsen har 41 prosent av de nesten 60.000 studentene som har svart, sagt at de har få eller ingen venner på studiestedet sitt.

Undersøkelsen viser samtidig at det er langt færre som har få eller ingen venner blant dem som har deltatt i fadderordningen på studiet sitt eller er med i studentforeninger.

Norsk studentorganisasjon (NSO) mener for lav studiestøtte gjør at noen studenter må prioritere jobb framfor å få seg venner.

– Med studier på heltid og jobb på deltid, står mange igjen med liten tid til det livet som finnes utenom- som å få seg venner. Nok en gang ser vi at studiestøtten må økes, sier NSO-leder Maika Marie Godal.

Andre saker å lese

Ramsrudveien 44 solgt for fem millioner

26-09-2026 Eiendomsoverdragelser Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Ramsrudveien 44 solgt for fem millioner

Salget av Ramsrudveien 44 for 5 millioner kroner har den høyeste registrerte kjøpesummen i ukens oversikt. Riperbakken 8 B følger med en kjøpesum på 3,8 millioner kroner.

Les mer i RingeriksAvisa

Norge godt i gang med tilpasset kreftbehandling: Flere enn 500 behandlet

26-09-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Norge godt i gang med tilpasset kreftbehandling: Flere enn 500 behandlet

Norge kommer bra ut i en oversikt over tilgang til målrettet, persontilpasset kreftbehandling. Studien omfatter mer enn 20 europeiske land.

Les mer i RingeriksAvisa

Skue Sparebank vil fusjonere med Romerike Sparebank – Hønefoss-kontoret skal bes…

25-09-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Skue Sparebank vil fusjonere med Romerike Sparebank – Hønefoss-kontoret skal bestå

Skue Sparebank, som har filial ved Søndre torv i Hønefoss, planlegger en ny sammenslåing. Denne gangen er det Romerike Sparebank som er fusjonspartner. Bankene lover å beholde både de ansatte...

Les mer i RingeriksAvisa

KI brukes i nesten alle hjem og i fem av ti bedrifter

25-09-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

KI brukes i nesten alle hjem og i fem av ti bedrifter

Bruken av kunstig intelligens har økt betydelig i år. Den sterkeste veksten finner man blant personer mellom 75 og 79 år, ifølge SSB-tall.

Les mer i RingeriksAvisa