fredag, 25 november 2022 07:58

Klimaaktivist mener vold kan bli nødvendig

Skrevet av
Skahjem var en av to aksjonister som deltok da Monolitten i Vigelandsparken i Oslo ble tilgriset fredag i forrige uke. Her blir han båret vekk av politiet. Skahjem var en av to aksjonister som deltok da Monolitten i Vigelandsparken i Oslo ble tilgriset fredag i forrige uke. Her blir han båret vekk av politiet. Foto: Javad Parsa / NTB

En ny generasjon aktivister tar i bruk radikale metoder i kampen mot klimaendringer. En av aktivistene vil ikke avvise bruk av vold.

– Om man bruker molotovcocktail eller fyrstikk er jeg ikke så opptatt av. Poenget er at Equinor driver med massedrap som er støttet av staten. Det må folk få kjempe mot, sa klimaaktivist Joachim Skahjem (24) i Debatten på NRK torsdag kveld.

Veteraner i miljøbevegelsen reagerer skarpt på at aksjonister ikke vil avvise voldsbruk.

– Jeg blir skikkelig trist av at vi har fått denne typen holdninger i klimakampen. Det skremmer meg. Dette må det tas klart og kraftig avstand fra. Dette er ikke en del av miljøkampen som vi fører, sa Bellona-sjef Frederic Hauge.

Mandag sa Skahjem til Nettavisen at han tror vold vil bli nødvendig i klimakampen, og at han på sikt vil kunne støtte det.

– Sosiale bevegelser blir enten lyttet til, eller så vil de bli voldelige, sa 24-åringen.

Andre saker å lese

AP vil spare: Legene for snille med sykemeldinger

23-04-2026 Politikk NTB - avatar NTB

AP vil spare: Legene for snille med sykemeldinger

Arbeidsminister Kjersti Stenseng (Ap) og helseminister Jan Christian Vestre (Ap) mener det har blitt for enkelt å få en sykemelding.

Les mer i RingeriksAvisa

Så mye er det å spare på å arrangere dugnad

23-04-2026 RingeriksAvisas sider for Hus & Hjem Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Så mye er det å spare på å arrangere dugnad

Vårdugnaden er i gang i borettslag og sameier over hele landet. Selv noen få timers innsats fra hver beboer kan utgjøre store summer.

Les mer i RingeriksAvisa

Xpeng vil starte masseproduksjon av «flygende biler» i 2027

23-04-2026 RingeriksAvisas bilmagasin NTB - avatar NTB

Xpeng vil starte masseproduksjon av «flygende biler» i 2027

Den kinesiske bilprodusenten Xpeng forventer å starte masseproduksjon av «flygende biler» neste år.

Les mer i RingeriksAvisa

Konteinerskip beskutt av iransk fartøy nordøst for Oman

22-04-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Konteinerskip beskutt av iransk fartøy nordøst for Oman

Et skip fra den iranske Revolusjonsgarden har skutt mot et konteinerskip nordøst for Oman. Det er store skader på broen, melder UKMTO.

Les mer i RingeriksAvisa