torsdag, 09 februar 2023 08:06

SV vil ha slutt på «meningsløse» gavekortregler – krever minst tre års gyldighet

Skrevet av
SV er lei av gavekort som går ut på dato. Partiet foreslår forbud mot å trekke gebyrer fra gavekortet og minimum tre års gyldighet. SV er lei av gavekort som går ut på dato. Partiet foreslår forbud mot å trekke gebyrer fra gavekortet og minimum tre års gyldighet. Foto: Marius Helge Larsen / NTB

SV er lei av gavekort som går ut på dato. Partiet foreslår forbud mot å trekke gebyrer fra gavekortet og minimum tre års gyldighet.

– Vi hører historier om folk som mister store deler av verdien fordi gavekortet mister verdi etter en viss tid. Dette er helt meningsløse regler som ikke gir mening at bedriftene skal drive med. Når de likevel gjør det, håper jeg vi får satt en stopper for det i politikken, sier forbrukerpolitisk talsperson Kathy Lie i SV til NTB.

Onsdag fremmet hun et forslag for Stortinget som hun håper skal få slutt på praksisen.

Opp til utsteder

I forslaget ber SV også om at det innføres en standard om at alle gavekort, også digitale, om en minste utløpstid på tre år.

– Nå tjener bedriftseierne penger på at gavekort går ut på dato eller har helt spesielle regler om hvor pengene kan brukes. Sånn kan vi ikke ha det, sier Lie.

I dag finnes det kun en regel om at gavekort varer i tre år – hvis ikke annet er opplyst. Utover det, er det opp til utstederen å velge.

– Mange opplever å få et gavekort som de ikke får brukt fordi de ikke har vært oppmerksomme på utløpsdatoen, som varierer fra kort til kort. Noen ganger kan det være umulig for forbrukeren å få brukt kortet i tide på grunn av sykdom eller utenlandsopphold, heter det i forslaget.

Transaksjonsgebyr

Enkelte aktører trekker også transaksjonsgebyr ved bruk av gavekortet og gebyrer for å få opplyst saldo på kortet.

I det siste har det også vært saker i mediene om at enkelte kortselskaper trekker gebyr fra kortet mens det ligger ubrukt i skuffen din, påpeker Lie. Dette vil hun også ha slutt på.

Andre saker å lese

Innbyttermål holdt liv i Vålerengas gullhåp: – En trå kamp

03-09-2025 Sport NTB - avatar NTB

Innbyttermål holdt liv i Vålerengas gullhåp: – En trå kamp

Hønefossjentene ga ikke noe gratis. Vålerenga måtte slite for å redde 3 poeng onsdag.

Les mer i RingeriksAvisa

Sterk boligprisvekst i august – opp 1,7 prosent

03-09-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Sterk boligprisvekst i august – opp 1,7 prosent

August var en god måned for boligselgere. Etter et prisfall i juli peker pilene igjen oppover på landsgjennomsnittet for boligprisene.

Les mer i RingeriksAvisa

TOP-5 antrekk for offentlige møter

01-09-2025 Nyheter Jan Erik Johansen - avatar Jan Erik Johansen

TOP-5 antrekk for offentlige møter

Når man skal delta på et offentlig møte, enten det er et formelt arbeidsmøte, en konferanse eller en sosial sammenkomst, spiller antrekket en avgjørende rolle. I Norge er det en...

Les mer i RingeriksAvisa

Skoleansatt fant håndgranat på skolens område

01-09-2025 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

En ansatt på Brånås barneskole i Lillestrøm fant mandag en håndgranat inne på skolens område. Granaten viste seg å være ekte, men tom og dermed helt ufarlig.

Les mer i RingeriksAvisa