torsdag, 09 mars 2023 07:54

Over 150 barn forlatt i utlandet, ba om hjelp til å komme tilbake til Norge

Skrevet av
Over 150 barn forlatt i utlandet, ba om hjelp til å komme tilbake til Norge Illustrasjonsfoto: Pixabay

Fire norske ambassader melder om alvorlige saker der norske barn og unge ber om hjelp til å reise hjem til Norge. I fjor ble det meldt om over 15 saker.

Dette skjer etter at de har blitt tatt med til foreldrenes hjemland der de har blitt fratatt passene og nektet hjemreise, melder NRK.

– Det kan dreie seg om et ønske om å styrke barnas tilhørighet til foreldrenes kultur, og at de skal gå på skole i utlandet. Elles så kan det handle om å få en ungdom ut av et dårlig miljø med rus og kriminalitet. Det sier Morten Tjessem, spesialutsending for integrering ved den norske ambassaden i Amman i Jordan.

Norge har slike spesialutsendinger ved fire ambassader, Amman, Ankara, Islamabad og Nairobi.

I fjor registrerte de over 150 saker, der unge, de fleste under 18 år, ber ambassaden om hjelp fordi de er ufrivillig i landet.

– Dette kan også handle om å hindre at barn blir sosialt integrert i det norske samfunnet, sier Tjessem.

Egne spesialutsendinger for integrering ved fire ambassader var ett av tiltakene i regjeringens handlingsplan mot negativ sosial kontroll, tvangsekteskap og kjønnslemlestelse

Andre saker å lese

Brann – Hønefoss 2-0 (0-0)

14-09-2025 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

Mål: 1-0 Brenna Lovera (72), 2-0 Lovera (76).

Les mer i RingeriksAvisa

Omsetning av eiendommer i Ringerike kommune i uke 37

13-09-2025 Eiendomsoverdragelser Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Omsetning av eiendommer i Ringerike kommune i uke 37

Her er den siste ukens eiendomsoverdragelser i Ringerike kommune.

Les mer i RingeriksAvisa

22-åring pågrepet for drapet på Charlie Kirk

12-09-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

22-åring pågrepet for drapet på Charlie Kirk

22 år gamle Tyler Robinson er pågrepet for drapet på Charlie Kirk, opplyste Utah-guvernør Spencer J. Cox på en pressekonferanse fredag.

Les mer i RingeriksAvisa

Siva investerer i ny biokarbonfabrikk ved Hønefoss

11-09-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Siva investerer i ny biokarbonfabrikk ved Hønefoss

Siva - Selskapet for industrivekst - går inn som eier av bygningsmassen ved Vow Green Metals (VGM) nye storskalaanlegg for biokarbonproduksjon i Treklyngen Industripark ved Hønefoss. Anlegget blir et av...

Les mer i RingeriksAvisa