tirsdag, 16 mai 2023 08:18

Pelés grav åpnet for publikum

Pelé-fans ved fotballspillerens grav i Santos i Brasil. Pelé-fans ved fotballspillerens grav i Santos i Brasil. Foto: AP / Andre Penner / NTB.

Seks måneder etter at Pelé døde av kreft, ble den forgylte graven hans mandag endelig åpnet for publikum.

Pelé, som ble 82 år gammel, døde 29. desember etter lang tids kreftsykdom. Han regnes av mange som den aller største fotballspilleren gjennom tidende.

Han ble stedt til hvile i det 14 etasjes høye mausoleet i det økumeniske minnestedet i Santos. Gravstedet er å finne i Guinness rekordbok som det høyeste i verden.

Pelé-fans ble møtt av to gullstatuer i full størrelse i det 200 kvadratmeter store rommet som huser fotballspillerens kiste.

– Det var over all forventning. Det er et nydelig sted. Jeg håper mange turister vil komme hit for å lære mer om Pelés historie, sa Ronaldo Rodrigues, som sto først i køen da gravstedet ble åpnet mandag.

Blant de frammøtte var også Pelés sønn Edinho. Han sa til reportere at familien fortsatt sørger over farens død.

– Men vi er også veldig stolte og glade over all omtanke vi har fått, sa en rørt Edinho.

Edson Arantes do Nascimento – senere bare kjent som Pelé – er den eneste som har vunnet VM-sluttspillet tre ganger (1958, 1962 og 1970). Han scoret 1281 mål i sin mer enn 20 år lange karriere for Santos, New York Cosmos og det brasilianske landslaget.

Andre saker å lese

Listhaug vil åpne flere nye områder for oljeleting: – Store muligheter

12-03-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Listhaug vil åpne flere nye områder for oljeleting: – Store muligheter

Frp vil åpne flere områder som i årevis har vært stengt for olje- og gassleting. De vil ha flere av dem inn i 26. konsesjonsrunde – og den vil de...

Les mer i RingeriksAvisa

Seks skip angrepet i Persiabukta og Hormuzstredet

12-03-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Seks skip angrepet i Persiabukta og Hormuzstredet

Minst seks skip er blitt angrepet i Persiabukta og Hormuzstredet etter at krigen i regionen har gjort handelsskip til mål i konflikten.

Les mer i RingeriksAvisa

Bensinpriser opp mot 35 kroner literen

12-03-2026 Økonomi NTB - avatar NTB

Bensinpriser opp mot 35 kroner literen

Dagens høye drivstoffpriser er bare begynnelsen på hva vi har i vente dersom krigen mot Iran vedvarer, tror økonomi­professor Kjetil Storesletten.

Les mer i RingeriksAvisa

Senegal dobler straffen for homofili

12-03-2026 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

Senegals nasjonalforsamling har vedtatt en lov som dobler strafferammen for seksuelle forhold mellom personer av samme kjønn til opptil ti års fengsel.

Les mer i RingeriksAvisa