fredag, 23 juni 2023 08:59

Har du ikke smarttelefon? Da må vite dette.

Skrevet av

Undersøkelser Nkom har utført viser at flere telefoner har problemer med å vise nødetatene hvor du befinner deg om du ringer 110, 112 og 113.

De fleste i Norge har en smarttelefon, men flere har den senere tid skaffet seg en enklere mobil. Det har helt klart sine begrensninger. Disse telefonene vil ikke gi nødetatene eksakt posisjon gjennom Advanced Mobile Location, eller AML, dersom du må ringe et nødnummer.  AML fungerer på tilnærmet alle telefoner med Android eller iOS operativsystem.

 — Det kan være flere grunner til at folk velger enklere telefoner, men det er viktig å være bevisst på de begrensningene de har, sier Kamilla Sharma i avdeling for marked og tjenester i Nasjonal kommunikasjonsmyndighet.  

I det norske markedet er det i hovedsak enkle versjoner av Doro og Nokia som ikke vil gi nødetatene nøyaktig posisjon.

— Enkle eller usmarte telefoner kan være greie å bruke som en hustelefon. Da vil din registrerte adresse overføres til nødetatene og stemme overens med hvor du befinner deg. I sommer er mange på farta, og dersom telefonen brukes ute, vil ikke nødetatene vite din nøyaktig hvor du befinner deg og feilmarginen være på flere kilometer, forklarer Sharma.

Her er noen av de telefonene som ikke opplyser hvor du er:

Nokia
Nokia 3310, Nokia 105, Nokia 130, Nokia 3310 3G, Nokia 210, Nokia 105 (2019), Nokia 110 
Nokia 220 4G, Nokia 150, Nokia 125, Nokia 225 4G, Nokia 105 4G, Nokia 6310, Nokia 2660 flip 
Nokia 8210 4G, Nokia 5710 XA 
Doro
Doro 1372 , Doro 5030, Doro 5861, Doro 6821 , Doro 6881, Doro PhoneEasy 507  
Doro PhoneEasy 610, Doro PhoneEasy 621 

Alcatel
Alcatel 1066D 

Listen er ikke uttømmende, men viser noen telefoner som er i bruk i dag. Nkom tar forbehold om feil og oppdatering av listen.  Dersom du er usikker på om din telefon støtter posisjonering av nødanrop, ta kontakt med din tilbyder. 

Andre saker å lese

Slik søker du jobb i 2025 – og slik må arbeidsgivere også endre seg

30-07-2025 Arbeidsliv Kirsten Strand Korgerud - avatar Kirsten Strand Korgerud

Slik søker du jobb i 2025 – og slik må arbeidsgivere også endre seg

Jobbsøking i 2025 er ikke som det var – og det gjelder både for søkere og arbeidsgivere. Kunstig intelligens har gjort sitt inntog og endret hvordan vi skriver CV og...

Les mer i RingeriksAvisa

Mann i 60-årene omkom i sykkelulykke i Sunnfjord

30-07-2025 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

En mann i 60-årene mistet livet i en sykkelulykke i Fjaler kommune i Vestland tirsdag. En annen mann er kritisk skadet.

Les mer i RingeriksAvisa

Reklameforbud kan koste Norway Cup millioner: – Gedigent overformynderi

30-07-2025 Politikk NTB - avatar NTB

Reklameforbud kan koste Norway Cup millioner: – Gedigent overformynderi

Fra høsten av skjerpes reglene for hvilke matvarer man kan markedsføre mot barn og unge. Sylvi Listhaug (Frp) kritiserer det hun kaller et tulleforbud.

Les mer i RingeriksAvisa

Mann døde etter badeulykke ved Heierenmølla

29-07-2025 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

En mann som fikk kritiske skader i en badeulykke ved Heierenmølla i forrige uke, er død, opplyser politiet.

Les mer i RingeriksAvisa