torsdag, 10 mars 2016 15:27

Hole og Ringerike med Svarteper

Skrevet av

NAV i Ringerike putter penger i lomma på svenske og sveitsiske investorer. Og Ringerike og Hole kommuner sitter igjen med "svarteper". Hvis du synes det høres merkelig ut, så skal du lese hele historien her.

NAV er en administrator og utfører ikke selv på langt nær alle oppdragene de har for de arbeidsledige. Men de er åpenbart villig til å betale mer enn nok for å få andre til å gjøre jobben.

Derfor har de blant annet lagt ut tjenestene "Oppfølging" og "Avklaring"  av arbeidsledige på anbud.

Eiker Vekst AS, Nakk-gruppen AS og Menova AS, var tre av de som svarte på anbudene. Under Eiker Vekst AS (Som eies av Eiker-kommunene) hadde den lokale virksomheten Adaptor AS (Eid av Norges Blindeforbund) bakt inn sitt tilbud.

Eiker Vekst AS kom så langt som til forhandlinger, men firte ikke en tomme på kvaliteten i tilbudet og priset seg dermed ut.

Et fire ukers avklaringsopplegg for arbeidsledige ble vunnet av Menova AS (Eid av kommunene Ringerike og Hole). De får også noen av oppfølgingsplassene, men allikevel ikke så mange oppdrag for NAV som de hadde tidligere. Menova AS har hatt millionoverskudd de siste årene og har mange millioner i banken. Eierkommunene har allikevel ikke tatt ut utbytte. Det blir derfor spennende å se resultatet for 2016 etter at de vant dette anbudet på pris. Kanskje de 17,5 millionene de hadde på bok forsvinner før kommunene tar utbytte? At de sitter igjen med "svarte-Per"?

Selskapet Nakk-gruppen AS (Tidligere Nordic Academy AS) vant den største delen som er oppfølging av arbeidsledige på tiltak i en 6-månedersperiode. Men med mindre de vil sende de arbeidsledige ut på lange pendlerveier, må de finne en lokal bedrift som kan bistå. Nakk-gruppen AS eies 100% av Sonans AS. Og i underkant av 80% av Sonans AS eies av investeringsselskapet Procuritas Capital Investors Iv Gp Ltd hvor svensker og sveitsere dominerer.

 

Andre saker å lese

Ekspertgruppe skal undersøke om Nav fungerer optimalt

13-01-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Ekspertgruppe skal undersøke om Nav fungerer optimalt

Regjeringen vil nedsette en ekspertgruppe som skal undersøke om Nav fungerer optimalt og om det er godt nok rustet for fremtiden.

Les mer i RingeriksAvisa

Jevnaker i front - 100 prosent elbilandel i nybilsalget

12-01-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Jevnaker i front - 100 prosent elbilandel i nybilsalget

Jevnaker kommune har nådd en milepæl som få andre kan vise til - i 2025 var samtlige nye personbiler som ble registrert i kommunen helelektriske. Dermed plasserer Jevnaker seg i...

Les mer i RingeriksAvisa

Gutt ranet inne på McDonalds-restaurant i Bergen

11-01-2026 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

Politiet har pågrepet to menn i Bergen sentrum etter at en gutt i midten av tenårene ble ranet inne på en McDonalds-restaurant på Torgallmenningen.

Les mer i RingeriksAvisa

Øyeprofessor etterlyser skjermvett i nye skjermråd

11-01-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Øyeprofessor etterlyser skjermvett i nye skjermråd

Skjermvett er viktigere enn stoppeklokke, mener rådgivende øyeprofessor Tor Paaske Utheim i Norges Blindeforbund.

Les mer i RingeriksAvisa