onsdag, 23 august 2023 19:03

Her er krisehullet i Randselva

Skrevet av
Like før denne elvesvingen . til venstre i bildet, er det en flere meter stor dyp grop i elvebunnen. Randselva renner fra venstre mot de evakuerte boligblokkene. Like før denne elvesvingen . til venstre i bildet, er det en flere meter stor dyp grop i elvebunnen. Randselva renner fra venstre mot de evakuerte boligblokkene. Dronefoto: RingeriksAvisa / Frank Tverran

Det er funnet et hull forårsaket av erosjon i kartlegging av elvebunnen i Hønefoss. Rundt 60 som ble evakuert i Hønefoss, får dermed neppe flytte hjem på flere måneder, skriver NRK.

Norges Geotekniske Institutt (NGI) har funnet et tre meter dypt hull i bunnen av Randselva. Det er rundt 15–20 meter i omfang og kan gjøre at grunnen i området blir ustabil, skriver kanalen.

Hullet må tettes før beboerne kan flytte hjem, og dette arbeidet starter ikke før vannstanden i elva har normalisert seg etter ekstremværet Hans. Dermed vil de evakuerte trolig måtte vente i flere måneder, og ikke i noen uker slik det først ble antatt, ifølge Ringerike kommune.

NGI har anbefalt at det gjøres flere grunnundersøkelser i området, skriver kommunen. Den har bedt NVE om å bidra i arbeidet med å fylle erosjonshullet.

Andre saker å lese

Meta unnlater å stoppe barn under 13 år i å bruke Instagram og Facebook

29-04-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Meta unnlater å stoppe barn under 13 år i å bruke Instagram og Facebook

EU mener at Meta unnlater å forhindre at barn under 13 år bruker Instagram og Facebook, og dermed muligens eksponerer dem for upassende innhold.

Les mer i RingeriksAvisa

Regjeringen utreder behovet for mer arbeidsinnvandring

29-04-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Regjeringen utreder behovet for mer arbeidsinnvandring

Økende knapphet på arbeidskraft vil bety at arbeidsinnvandrere vil bli viktig for Norge. Nå setter regjeringen ned et utvalg som skal analysere behovet.

Les mer i RingeriksAvisa

280 personer pågrepet i internasjonal politiaksjon mot bestillingsvold

29-04-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

280 personer pågrepet i internasjonal politiaksjon mot bestillingsvold

I alt 280 personer er det siste året pågrepet i flere ulike land, blant annet Norge, i en svenskledet internasjonal politiaksjon mot vold som handelsvare.

Les mer i RingeriksAvisa

Forsvarsministeren i ilden på Stortinget

29-04-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Forsvarsministeren i ilden på Stortinget

Bråk om F-16-fly til Ukraina, pengerot og et omstridt maskekjøp har rystet Forsvaret. Onsdag skal forsvarsminister Tore O. Sandvik (Ap) grilles i Stortinget.

Les mer i RingeriksAvisa