fredag, 22 september 2023 13:03

Russland: Ukrainsk rakett har truffet svartehavsflåtens hovedkvarter på Krim

Ranger denne artikkelen
(1 Stemme)

Minst én ukrainsk rakett har truffet den russiske svartehavsflåtens hovedkvarter i Sevastopol på Krim-halvøya, bekrefter lokale myndigheter.

Hendelsen ble bekreftet av den russisk-innsatte guvernøren Mikhail Razvozjajev på meldingstjenesten Telegram tidlig fredag ettermiddag. Det er ikke meldt om hvorvidt noen er skadd.

Guvernøren skriver at alle nødetatene har ankommet stedet. Han melder også at fragmenter fra raketten har falt ned nær Lunatsjarskij-teateret i byen. Brukere i sosiale medier har postet bilder som viser røykskyer som står opp fra treffstedet.

Ukraina har gjennomført en rekke angrep med droner og raketter i område de siste ukene. Forrige uke traff de et russisk landingsfartøy og en ubåt som kan bære krysserraketter, ved Sevastopol.

Den amerikanske tankesmia Institute for the Study of War (ISW) konkluderte nylig med at ukrainske styrker har ødelagt et avansert S-400 luftvernsystem på Krim, samt skadet et annet system av samme type. ISW mener dette tyder på at det er systematiske og taktiske problemer med det russiske luftvernet på den okkuperte halvøya.

Sist redigert fredag, 22 september 2023 13:19

Andre saker å lese

Bilfører omkom i frontkollisjon i Hallingdal

26-10-2026 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

Bilføreren omkom da en personbil og et vogntog frontkolliderte på riksvei 7 i Flå i Hallingdal mandag formiddag.

Les mer i RingeriksAvisa

Mann siktet for drap i Hønefoss

26-10-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Mann siktet for drap i Hønefoss

En mann er siktet for drap etter at en utenlandsk kvinne ble funnet død i en bolig i Ringerike natt til mandag. Mannen knytter seg til hendelsen.

Les mer i RingeriksAvisa

Tusenvis har mistet strømmen

25-10-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Tusenvis har mistet strømmen

Rundt 3000 strømkunder sør og øst i landet er søndag formiddag uten strøm etter at høststormen Boelo slo til. Flere tusen andre har fått strømmen tilbake etter å ha vært...

Les mer i RingeriksAvisa

Tørrjulfaret 28 solgt for nær 6,9 millioner

24-10-2026 Eiendomsoverdragelser Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Tørrjulfaret 28 solgt for nær 6,9 millioner

Salget av Tørrjulfaret 28 for 6.835.000 kroner har den høyeste registrerte kjøpesummen i ukens oversikt. En seksjon på gnr. 38, bnr. 227 følger med en kjøpesum på 6.598.000 kroner.

Les mer i RingeriksAvisa