mandag, 20 november 2023 08:19

Bankkunder søker om avdragsfrihet for å få råd til å kjøpe julegaver

Skrevet av
Storbanken Nordea har for første gang opplevd at bankkunder ber om avdragsfrihet på boliglånet med behov for å kjøpe julegaver som begrunnelse. Storbanken Nordea har for første gang opplevd at bankkunder ber om avdragsfrihet på boliglånet med behov for å kjøpe julegaver som begrunnelse. Foto: Terje Pedersen / NTB

Flere kunder hos Nordea har bedt om avdragsfrihet på boliglånet. Begrunnelsen har Norges nest største bank aldri opplevd før.

Forrige uke kom det inn 176 henvendelser om avdragsfrihet. Av disse er rundt 20 begrunnet i kjøp av julegaver, skriver VG.

– Det er et bilde vi ikke har sett før. Julegave-handlingen starter nå for fullt med Black Week og Black Friday som ofte er startskuddet på innkjøp til jul. De som søker om avdragsfrihet og er innenfor en belåningsgrad på 60 prosent, vil normalt få søknadene innfridd, sier kommunikasjonsdirektør Christian Steffensen i Nordea.

Nordmenn kommer i år til å bruke 23.688 kroner i snitt hver på mat, drikke og julegaver, har NHO Service og Handel tidligere opplyst til NTB.

Andre saker å lese

Utagerende hotellgjest havnet i arresten

01-08-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

En beruset og utagerende mann i 20-årene ble sent fredag kveld innbrakt til arresten etter bråk på Scandic Hønefoss i Kongens gate.

Les mer i RingeriksAvisa

Nå starter køkaoset på E18: – Kommer til å skape stor frustrasjon

01-08-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Nå starter køkaoset på E18: – Kommer til å skape stor frustrasjon

1.august 2026. Arbeid med en sykkelbro ved Fornebu er ventet å skape store køer på E18 inn mot Oslo. Bilister bør velge en alternativ rute eller smøre seg med tålmodighet.

Les mer i RingeriksAvisa

Tusenvis demonstrerte i Kyiv for å få tilbake sparket forsvarsminister

01-08-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Tusenvis demonstrerte i Kyiv for å få tilbake sparket forsvarsminister

Fredag tok nok en gang tusenvis av ukrainere til gatene i Kyiv for å kreve at en sparket forsvarsminister får jobben tilbake.

Les mer i RingeriksAvisa

Australske tenåringer bruker fortsatt sosiale medier – til tross for forbud

31-07-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Australske tenåringer bruker fortsatt sosiale medier – til tross for forbud

Mer enn åtte av ti australske tenåringer bruker fortsatt sosiale medier, til tross for 16-årsgrensen som er innført, viser undersøkelse.

Les mer i RingeriksAvisa