fredag, 01 desember 2023 11:16

Fugl og katt, ditt ansvar. Hvordan vil du løse det?

Fugl og katt, ditt ansvar. Hvordan vil du løse det? Illustrasjonsfoto: Unsplash

Hvis du synes det er en dum tanke å ha katt i bånd kan du trygt fortsette å la den gå som den vil. En katteeier har i dag knapt ansvar for hva katten gjør. Jeg sier at folk bør passe katten sin, men har ikke foreslått lov eller påbud. Det er mitt personlige forslag, ikke et forslag vedtatt av MDG.

Grunnen til mitt forslag er at Vitenskapskomiteen for mat og miljø (VKM) sier:

“Hold av tamkatt medfører høy risiko for negative effekter på biologisk mangfold i Norge. VKM anslår at tamkatter i Norge skader og dreper mellom 21 og 68 millioner byttedyr årlig, derav 4 - 14 millioner skadde og drepte fugler, og mellom 13 - 43 millioner pattedyr. Rundt 75 prosent tas av eide katter”.

Og: “Bruk av utendørs innhegning eller lufting utendørs i bånd, vil trolig ha stor effekt for at tamkatt skal skade og drepe (færre) byttedyr ... Slike tiltak vil i liten grad redusere velferden for kattene".

VKM er en uavhengig, tverrfaglig vitenskapskomité som vurderer risiko som har betydning for trygg mat og for miljøet, for Mattilsynet og Miljødirektoratet. VMK har 123 medlemmer og er oppnevnt av Helse- og omsorgsdepartementet.

Mange som har reagert mot mitt forslag mener at andre tiltak er bedre: Halsbånd, bjelle, inne om natten osv. Gjerne det. Men hvis dette er så gode tiltak, hvorfor drepes det da så mye fugl? Fordi tiltakene ikke brukes? Eller ikke virker?

Mange mener det er dårlig velferd for katt å gå i bånd. VMK er uenig. Jeg også. Min bakgrunn for det er et liv med mange hunder og katter, og et hovedfag i atferdsbiologi.

Jeg synes ikke vi plutselig skal sette bånd på alle voksne katter. Det ville blitt bråk. Men tren din neste katt i bånd fra den er unge, så får den det fint og du blir kanskje enda bedre kjent med katten din.

Poenget er ikke at katten absolutt skal i bånd. Bånd er jo en velprøvd måte å holde orden på dyr, men hvis noe annet virker bedre er det fint for meg. Poenget er at vi som har katt må ta ansvar og holde kontroll på hva katten vår gjør. Poenget er at mange millioner fugler må slippe å bli drept og kanskje pint av våre katter fordi vi ikke tar ansvar.

Inntil videre er det fortsatt fritt fram for katter. Neste år blir nye 4 - 14 millioner fugl drept av våre katter hvis vi ikke gjør noe. Den debatten må vi tåle, av hensyn til natur og dyrevelferd.

Andre saker å lese

Containeren er 70 år - Standarden skapte et globalt system for handel

11-09-2026 Nyheter Pressemelding - avatar Pressemelding

Containeren er 70 år - Standarden skapte et globalt system for handel

For 70 år siden startet den moderne containertransporten. Men det var først da verden ble enige om felles standarder, at containeren endret varetransport og handel for alltid.  Denne historien viser hvordan standardisering kan gjøre en god...

Les mer i RingeriksAvisa

Maxbo legger ned fire varehus – 30 ansatte berøres

11-09-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Maxbo legger ned fire varehus – 30 ansatte berøres

Byggevarekjeden Maxbo legger ned varehusene i Trondheim, Dokka, Nesbyen og Mandal. 30 ansatte er berørt.

Les mer i RingeriksAvisa

Ny utstilling viser fram norske steinaldermennesker for første gang

11-09-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Ny utstilling viser fram norske steinaldermennesker for første gang

Utseendet til de aller første menneskene som er funnet i Norge, er nå rekonstruert av forskerne. I en ny utstilling på Kulturhistorisk museum presenteres tre norske steinaldermennesker og deres liv.

Les mer i RingeriksAvisa

Glimt fikk rødt kort og keeperskade i Tyskland: – Utklassing

11-09-2026 Sport NTB - avatar NTB

Glimt fikk rødt kort og keeperskade i Tyskland: – Utklassing

Bodø/Glimt holdt stand i en omgang, men fikk etter pause kjenne nivået til Bayern München.

Les mer i RingeriksAvisa