mandag, 18 desember 2023 07:47

Bibelselskapet endrer bruken av ordet «jøde» i Bibelen

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)

I den nye utgaven av Bibelen som kommer neste år, kommer utgiveren Bibelselskapet til å endre bruken av ordet «jøde» for å unngå antisemittisme.

Endringen vil bli gjort i Johannesevangeliet, og ordet vil bli erstattet med «de jødiske lederne» eller «mengden», alt ut fra hva som gir mening. Noen steder er det ingen endring, skriver Dagen.

Ordet «jødene» har i Johannesevangeliet «fått et ganske gjennomgående negativt preg», heter det i argumentasjonen fra Bibelselskapet.

Historisk sett har teksten blitt tatt til inntekt for antisemittiske holdninger, noe som blant annet preget kirken i middelalderen, skriver avisen.

NTB

Andre saker å lese

Feil på tale- og mobildata

15-01-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Telenor har registrert en feil på mobil tale og mobildata. De jobber nå med kartlegging og feilsøk for å få en oversikt over omfang og kundekonsekvenser.

Les mer i RingeriksAvisa

Endelig: Lottotrekningen forsvinner fra NRK

15-01-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Endelig: Lottotrekningen forsvinner fra NRK

Lotto-trekningen forsvinner fra NRK, 40 år etter første sending.

Les mer i RingeriksAvisa

Alvorlig møteulykke på Rv 7 i Ringerike – én kritisk skadet

15-01-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

En alvorlig trafikkulykke førte onsdag kveld til full stenging av Soknedalsveien/Rv 7 i Ringerike. To personbiler var involvert i det politiet beskriver som en møteulykke.

Les mer i RingeriksAvisa

Stoltenberg vil fjerne tusenlappen: – Et tiltak for å bekjempe økonomisk krimina…

15-01-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Stoltenberg vil fjerne tusenlappen: – Et tiltak for å bekjempe økonomisk kriminalitet

Finansminister Jens Stoltenberg (Ap) vil fjerne tusenlappen for å strupe kriminelles mulighet til å bruke kontanter.

Les mer i RingeriksAvisa