annonse1

annonse2

annonse3

annonse4

lørdag, 17 april 2021 08:54

Spellemann – her er vinnerne

Skrevet av NTB-Gitte Johannessen
Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)
Mayhem på Infernofestivalen i 2010. I 2021 skal blackmetalveteranene, her Attila Csihar og «Necrobutcher» Jørn Stubberud både inn i Rockheims æreshall – og mottok Spellemanns hederspris. Mayhem på Infernofestivalen i 2010. I 2021 skal blackmetalveteranene, her Attila Csihar og «Necrobutcher» Jørn Stubberud både inn i Rockheims æreshall – og mottok Spellemanns hederspris. Foto: Gitte Johannessen / NTB

Dette er vinnerne i nok en annerledes Spellemann-prisutdeling, preget av koronapandemien – slik også fjorårets prisgalla var.

Barnemusikk
Vinner er Sarah Camille for «Spor av dråper og røde nebb»

Også nominert var Aslak Brimi og Mari Midtli for «Huldra Hildur», Andreas Ihlebæk for «Northern Lullabies» og hei kalas for «Hvorfor er jeg allergisk?".

Blues
Vinner er Daniel Eriksen med «Barefoot Among Scarecrows».

Også nominert var The Bills for «Till The Blues Have Gone», Knut Reiersrud med «Ballads and Blues from the 20 ́s Vol. 1» og Tora for «Girl»

Country
Vinner er Sweetheart for «Sweetheart».

Også nominert var Malin Pettersen for «Wildhorse», Johan Berggren for «Lilyamericana» og Darling West for «We'll Never Know Unless We Try»

Elektronika
Vinner er Niilas for «Also This Will Change»,

Også nominert var Gundelach for «My Frail Body», Lindstrøm & Prins Thomas for «III» og Fredfades & Jawn Rice for «Luv Neva Fades»

Folkemusikk/Tradisjonsmusikk
Vinner er Mads Erik Odde for «Logne slåttar».

Også nominert var Britt Pernille Frøholm for «Fokhaugen», Ronny Kjøsen for «BondeBohem» og Johanne Flottorp og Åsmund Solberg for «Heimespel»

Hiphop
Vinner er Musti for «Qoyskayga»

Også nominert var S1sco for S1sco 2020, Cezinando for «Et godt stup i et grunt vann» og Dutty Dior for Dutty Dior 2020.

Indie/Alternativ
Vinner er Okay Kaya for «Watch This Liquid Pour Itself»,

Også nominert var Nils Bech for «Foolish Heart», Das Body for «Peregrine» og Siv Jakobsen for «A Temporary Soothing».

Jazz
Vinner er Maria Kannegaard Trio for «Sand i en vik».

Også nominert var Gard Nilssen's Supersonic Orchestra for «If You Listen Carefully the Music is Yours», Møster! for «Dust Breathing» og Harald Lassen for «Human samling»,

Klassisk
Vinner er Eldbjørg Hemsing med Simon Trpčeski for «Grieg: The Violin Sonatas».

Også nominert var Arve Tellefsen og, Kaare Ørnung for «Haijn Kaare Ørnung å Æ», Sandra Lied Haga for «Sandra Lied Haga» og Edward Gardner som dirigent for Bergen Filharmoniske Orkester for «Benjamin Britten: Peter Grimes».

Metal
Vinner er Okkultokrati for «La ilden lyse».

Også nominert var Ormskrik for «Ormskrik», Enslaved for «Utgard» og Beaten To Death for «Laat maar, ik verhuis naar het bos».

Pop
Vinner er Annie for «Dark Hearts»,

Også nominert var Sondre Lerche for «Patience», Emilie Nicolas for «Let Her Breathe» og Skaar for «The Other Side of Waiting».

RnB/Soul
Vinner er Ivan Ave for «Double Goodbyes».

Også nominert var EHI for «Toni Braxton», Lido for «Peder» og Natnael for «Mannekeng».

Rock
Vinner er Daufødt for «1000 Island».

Også nominert var Motorpsycho for «The All Is One», The Good The Bad & The Zugly for «Algorithm & Blues» og Undergrünnen for «Ein revnande likegyldighet».

Samtid
Vinner er Det Norske Solistkor for «Lament».

Nominert var også Tøyen Fil og Klafferi for «Botanisk hage», Christian Wallumrød Ensemble for «Many» og Kim Myhr & Australian Art Orchestra for «Vesper».

Viser
Vinner er Valkyrien Allstars for «slutte og byne».

Også nominert var Marthe Wang for «Bakkekontakt», Trond Granlund og Terje Norum for «Skogslusken» og Stein Torleif Bjella for «Øvre-Ål Toneakademi».

Åpen klasse
Vinner er Hedvig Mollestad for «Ekhidna».

Også nominert var Stian Westerhus for «Redundance», Mimmi for «Semper Eadem» og Jaga Jazzist for «Pyramid»

TONOs komponistpris
Vinner er Daniel Herskedal for «Call for Winter».

Nominert var også Henrik Ødegaard for «Beatitudes», Andreas Rotevatn for «alea iacta est» og Maja S.K. Ratkje for «Maja S.K. Ratkje: Works for String Orchestra».

Årets gjennombrudd og Gramostipend
Vinner er Musti.

Nominert var også S1sco, Sebastian Zalo, Bølgen, Skaar og Ringnes-Ronny.

Årets Internasjonale Suksess
Vinner er girl in red.

Nominert var også Boy Pablo, Payday og Caroline Ailin.

Årets låt
Vinner er Chris Holsten og Frida Ånnevik for «Hvis verden».

Nominert var også Dagny for «Somebody», CLMD & Tungevaag for «Dance», Tix for «Kaller på deg», Tix for «Karantene», Julie Bergan & Seeb for «Kiss Somebody», Kygo feat. OneRepublic for «Lose Somebody» og Alan Walker & Ava Max for «Alone, Pt. II».

Årets låtskriver
Vinner er Kristoffer Cezinando Karlsen.

Også nominert var Nicolas Pablo Munoz (Boy Pablo), Sondre Lerche og Anne Lilia Berge Strand (Annie)

Årets musikkvideo
Vinner er B-boy Myhre ft. Cezinando og regissør Håkon Hoffart for «Gammel person»

Nominert var også Boy Pablo og regissør Eivind Landsvik for «hey girl», girl in red og regissør Nils Winfeldt for «rue», Lokoy & Safario og regissør Lasse Lokøy, Kacper Tratkowski, Eric Matthew Cannon, Viktor Lier, Samuel Rud Dale for «Both Eyes».

Årets produsent
Vinner er Matias Téllez.

Nominert var også Thomas Kongshavn, Ole Torjus Hofvind og Lars Horntveth.

Årets tekstforfatter
Vinner er Kristoffer Cezinando Karlsen.

Nominert var også Ugbad Yusuf Mustafa (Musti), Tuva Livsdatter Syvertsen og Sondre Lerche.

Årets Spellemann
Andreas «Tix» Haukeland ble kåret til Årets Spellemann.

Årets Hederspris
Den gjeve hedersprisen tilfalt blackmetalveteranene i Mayhem, som også skal innlemmes i Rockheims æreshall senere i år.