fredag, 12 april 2024 09:24

Fikk Elkem som kunde - Vardar investerer 50 mill i biokarbon

Skrevet av
Fikk Elkem som kunde - Vardar investerer 50 mill i biokarbon Illustrasjon fra Vardars hjemmeside

Vardar gjennomfører nå den planlagte NOK 50 millioner investeringen i Vow Green Metals' storskala produksjonsanlegg i Hønefoss.

Vow Green Metals, en ledende utvikler av produksjonsanlegg for biokarbon og andre karbonnøytrale produkter, og Vardar AS, en regional produsent av fornybar energi med virksomhet og eierskap innen bioenergi, CCU, vind, sol og vannkraft, kunngjorde torsdag at Vardar vil bli en eierpartner i det storskala Hønefoss-prosjektet etter at de nylig gjennomførte en investering på NOK 50 millioner, ved å tegne aksjer i VGM Operatør AS.

Investeringen gjør Vardar til en betydelig partner i prosjektet, med 25 prosent av aksjene, og innebærer en kapitalinnsprøytning på NOK 50 millioner i VGM Operatør for å akselerere utviklingen av første fase av prosjektet.

Det vises til selskapets børsmelding fra november i fjor angående Vardars strategiske investering i Vow Green Metals, spesifikt deres intensjon om å bli en eierpartner i VGM Operatør AS, et heleid datterselskap av Vow Green Metals, som innehar alle eiendeler, rettigheter og forpliktelser knyttet til det storskala biokarbonproduksjonsanlegget som bygges ved Hønefoss.

I henhold til vilkårene i den signerte avtalen, var investeringen betinget av gjennomføring av definerte industrielle og kommersielle milepæler, mest merkbart signeringen av en avtale om avtak fra prosjektet. I januar kunngjorde Vow Green Metals signeringen av en langsiktig leveranseavtale for årlig levering av 15 000 tonn biokarbon til Elkem, en av verdens ledende leverandører av avanserte silisiumbaserte materialer.

Biokarbonproduksjonsanlegget ved Hønefoss vil bli ett av Europas største, med en produksjonskapasitet på 20 000 tonn (10 000 tonn i første fase) og med et reduksjonspotensial på 100 000 tonn fossilt CO2 årlig. Partene forventer betydelige synergieffekter fra samarbeidet, inkludert utnyttelse av partenes kombinerte kompetanse og evner innen energiproduksjon, termisk varmedistribusjon og utnyttelse, samt biomasseinnhenting og -håndtering.

Andre saker å lese

Kronprinsessen bodde fire dager i Epsteins hus i 2014: – Utviste dårlig dømmekra…

31-01-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Kronprinsessen bodde fire dager i Epsteins hus i 2014: – Utviste dårlig dømmekraft

Slottet opplyser at kronprinsesse Mette-Marit og Jeffrey Epstein hadde kontakten i 2014 – og vedgår at informasjonen de tidligere har gitt, ikke stemte.

Les mer i RingeriksAvisa

Høy bruk av digitale helsetjenester i Norge

30-01-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Høy bruk av digitale helsetjenester i Norge

En ny undersøkelse fra Helsedirektoratet viser at seks av ti nordmenn har brukt digitale helsetjenester det siste året.

Les mer i RingeriksAvisa

Oljefondet kjøper stadig mer av USAs statsgjeld

30-01-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Oljefondet kjøper stadig mer av USAs statsgjeld

Oljefondet investerer stadig mer i amerikanske statsobligasjoner, som ved årsskiftet utgjorde 9,4 prosent av fondets totale investeringer.

Les mer i RingeriksAvisa

Én død og én kritisk skadet i trafikkulykke

29-01-2026 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

En person er død og en annen ble kritisk skadet i en kollisjon mellom en lastebil og to personbiler i Hå kommune på Jæren i morgentimene.

Les mer i RingeriksAvisa