torsdag, 23 mai 2024 10:54

Grunnbeløpet i folketrygden økes med 5408 kroner

Skrevet av
Leder Jan Davidsen i Pensjonistforbundet er misfornøyd med årets trygdeoppgjør. Han mener det mangler en sosial profil. Leder Jan Davidsen i Pensjonistforbundet er misfornøyd med årets trygdeoppgjør. Han mener det mangler en sosial profil. Foto: Rodrigo Freitas / NTB

Grunnbeløpet i folketrygden økes med 5408 kroner til 124.028 kroner i årets trygdeoppgjør. – Oppgjøret mangler en sosial profil, mener Pensjonistforbundet.

I år øker alderspensjonene med 4,58 prosent, med en økning fra 1. mai på 2,76 prosent. Uføretrygd og andre trygdeytelser for personer under 67 år øker med 5,15 prosent i år, med vekst på 4,56 prosent fra 1. mai, opplyser Arbeids- og inkluderingsdepartementet.

– I Norge skal alle skal ha trygghet for pensjon og trygd. Jeg er glad for at alle parter i trygdeoppgjøret er enige om tallgrunnlaget. Dette er en regelstyrt og forutsigbar ordning. Som de aller fleste av organisasjonene peker på, blant annet alle de fire arbeidstakerorganisasjonene, er resultatet av årets trygdeoppgjør fullt i samsvar med reglene som Stortinget har bestemt, sier arbeids- og inkluderingsminister Tonje Brenna (Ap).

Oppgjøret beregnes ut fra et gjennomsnitt av lønns- og prisvekst. Pensjonister får et snitt av lønns- og prisvekst, mens de som mottar trygd, får en økning tilsvarende lønnsvekst.

– Småpenger

Leder Jan Davidsen av Pensjonistforbundet er ikke fornøyd.

– Vi er veldig skuffet over at hovedkravet vårt ikke blir innfridd. Vi er kjent med tallene som ligger til grunn, men vi hadde håpet på en sterkere sosial profil fra regjeringen. Det er stadig flere mennesker som sliter, sier han til Nettavisen.

Også Rødt reagerer på oppgjøret. Stortingsrepresentant Mimir Kristjansson mener dette bare blir småpenger for de som har minst.

– Minsteytelsene i folketrygden er i dag på et nivå det knapt går av å leve av. Regjeringen burde brukt trygdeoppgjøret til å bli enige med organisasjonene om en opptrappingsplan for de laveste ytelsene, men når det ikke skjer, vil vi løfte slike forslag på Stortinget, sier han.

Krevde minstetillegg

Pensjon og trygdeutbetalingene økes med virkning fra utbetalingen i juni, inkludert en etterbetaling for mai måned.

Pensjonistforbundet, Samarbeidskomiteen for pensjonister (SAKO) og Samarbeidsforumet av funksjonshemmedes organisasjoner (SAFO) leverte 16. mai felles krav til regjeringen i årets trygdeoppgjør.

De krevde blant annet en minsteøkning på 13.650 kroner til pensjonister og uføre, og lavere skatt for pensjonister.

Andre saker å lese

Endelig satte Vegvesenet foten ned

12-05-2026 Leder Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Endelig satte Vegvesenet foten ned

(LEDER) Det finnes øyeblikk der byråkratiet fortjener applaus. Dette er ett av dem.

Les mer i RingeriksAvisa

Bølle fikk tilsnakk i sentrum

12-05-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

En høylytt og oppfarende mann skapte ubehag i Hønefoss sentrum mandag kveld – til slutt grep politiet inn.

Les mer i RingeriksAvisa

Netflix-serie om fotballherrene slippes 9. juni

12-05-2026 Sport NTB - avatar NTB

Netflix-serie om fotballherrene slippes 9. juni

Netflix-serien om Erling Braut Haaland og de andre VM-klare landslagsspillerne blir gjort tilgjengelig en uke før Norges første VM-kamp.

Les mer i RingeriksAvisa

Et stykke norsk industrihistorie på frimerke

11-05-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Et stykke norsk industrihistorie på frimerke

Når Blaafarveværket fyller 250 år, markeres jubileet med en egen frimerkeutgivelse fra Posten. Motivet løfter frem et av Norges mest kjente industrimiljøer – med røtter tilbake til 1700-tallet og en...

Les mer i RingeriksAvisa