søndag, 02 juni 2024 11:36

Rita Vistad hedret med fortjenestemedalje

Skrevet av
Tre fortjenestemedaljer ble delt ut under Norges Husflidslags landsmøte 1. juni 2024. F.v. Rita Vistad, Inger Johanne Larsen og Annie Tollefsen. Tre fortjenestemedaljer ble delt ut under Norges Husflidslags landsmøte 1. juni 2024. F.v. Rita Vistad, Inger Johanne Larsen og Annie Tollefsen. Foto: Norges Husflidslag/Ola Dybendal.

Under Norges Husflidslags landsmøte i Bodø denne helgen ble organisasjonens høyeste utmerkelse delt ut, fortjenestemedalje med diplom. En av mottakerne var Rita Vistad fra Hønefoss. Hun får utmerkelsen for årelang innsats for husflidssaken.

Rita Vistad (71) deltok på sitt første landsmøte for over 30 år siden, også den gangen i Bodø. Nå vender hun altså tilbake for å motta organisasjonens høyeste utmerkelse. Vistad har deltatt som representant for ulike deler av organisasjonen, både butikk, regionlag og husflidshåndverker.

Brenner for vev

Vistad har vært en av pådriverne bak etableringen av håndveverfaget. Hun var med å starte Landsforeningen for håndvevere som jobbet fram muligheten for å ta svennebrev i faget. Deretter har hun deltatt i utformingen av læreplanene. Hun har vært vevlærer både i lokallag og på den modulbaserte vevopplæringa på Rauland, en kursrekke som organisasjonen tilbyr som innføring til håndveverfaget.
Vistad har også utarbeidet læreplan for strikkefaget, og sitter i nemnda for eksamensoppgaver. Som husflidshåndverker har hun engasjert seg i organiseringen av håndverkerlag, og for å bedre rammebetingelsene for tradisjonshåndverkere. Hun har vært styreleder i lokallag og regionlag, og har sittet i styret for Norges Husflidslag, i tillegg til verv i Studieforbundet kultur og tradisjon og Voksenopplæringsforbundet.

Fikk takk og heder

Fortjenestemedaljen ble overrekt av Barbro Tronhuus Storlien, styreleder i Norges Husflidslags under organisasjonens landsmøte.
- Det er med stor glede og takknemlighet Norges Husflidslag gir Rita Vistad organisasjonens høyeste utmerkelse for sitt arbeid, og vi takker for lang og verdifull innsats for husflidssaken gjennom mange år, sa Storlien under overrekkelsen.
I tillegg til Vistad mottok også Annie Tollefsen fra Åseral og Inger Johanne Larsen fra Saltsraumen fortjenestemedalje og diplom.

Andre saker å lese

Korsfestet for 36. og siste gang: – Jeg kan virkelig ikke gjøre dette mer

19-04-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Korsfestet for 36. og siste gang: – Jeg kan virkelig ikke gjøre dette mer

Tradisjonen tro feires langfredag på brutalt vis på Filippinene. 64 år gamle Ruben Enaje ble korsfestet for 36. – og siste – gang.

Les mer i RingeriksAvisa

Omsetning av eiendommer i Ringerike kommune i uke 16

19-04-2025 Eiendomsoverdragelser Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Omsetning av eiendommer i Ringerike kommune i uke 16

Her er den siste ukens eiendomsoverdragelser i Ringerike kommune.

Les mer i RingeriksAvisa

To drept i Florida – skytteren skal ha norsk statsborgerskap

18-04-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

To drept i Florida – skytteren skal ha norsk statsborgerskap

En 20-åring er mistenkt for å ha skutt og drept to personer og såret fire andre på et universitet i Florida. Ifølge flere medier har han både norsk og amerikansk...

Les mer i RingeriksAvisa

Voldsporno, halshogging og bombeoppskrifter finner veien til stadig flere gutter…

16-04-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Voldsporno, halshogging og bombeoppskrifter finner veien til stadig flere gutterom

En fransk tolvåring er dømt for lagring av ekstremt voldelige jihadistvideoer. PST bekrefter overfor NTB at også norske 12–13-åringer snuser på ekstremisme.

Les mer i RingeriksAvisa