tirsdag, 11 juni 2024 09:25

Nesten 20.000 Wagner-soldater drept under beleiringen av Bakhmut

Skrevet av
Nesten 20.000 leiesoldater døde i kamp for Wagner-gruppen under slaget om Bakhmut. Her er to Wagner-soldater avbildet mens de feirer bursdagen til grunnlegger Jevgenij Prigozjin 1. juni. Nesten 20.000 leiesoldater døde i kamp for Wagner-gruppen under slaget om Bakhmut. Her er to Wagner-soldater avbildet mens de feirer bursdagen til grunnlegger Jevgenij Prigozjin 1. juni. Foto: Dmitrj Lovetskij / AP / NTB

Nesten 20.000 leiesoldater ble drept i kamp for Wagner-gruppen under slaget om Bakhmut, viser en granskning utført av BBC og Mediazona i Russland.

Mediene har fått tak i dokumenter som viser opplysninger om utbetalinger til pårørende av soldater drept mellom januar 2022 og august 2023 etter at Wagner-grunnleggeren Jevgenij Prigozjin døde i august i fjor, skriver BBC og det uavhengige russiske mediet Mediazona.

Totalt ble rundt 19.500 Wagner-soldater drept i Bakhmut, hvorav over 17.000 var tidligere fanger som hadde blitt benådet av Russlands president Vladimir Putin i bytte mot å dra til fronten.

Tallene er i nærheten av det Prigozjin selv hevdet i mai 2023, da han sa at han hadde mistet mer enn 20.000 menn i slaget om byen.

Prigozjin innledet i slutten av juni i fjor et kortvarig opprør mot Kreml og startet en marsj mot Moskva, men mindre enn 24 timer senere ble det erklært over.

To måneder senere styrtet et privatfly med Prigozjin om bord, og han og alle andre om bord omkom.

Sist redigert mandag, 04 august 2025 09:16

Andre saker å lese

Avgiftene på bensin og diesel reduseres fra 1. april

30-03-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Avgiftene på bensin og diesel reduseres fra 1. april

Regjeringen følger opp stortingsvedtaket om reduserte avgifter på drivstoff, og fra 1. april vil alle satsene i veibruksavgiften på drivstoff settes til null.

Les mer i RingeriksAvisa

Sverige halverer matmomsen – påskefest for grensehandelen

29-03-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Sverige halverer matmomsen – påskefest for grensehandelen

Fra før ligger Sveriges største vinmonopol og travleste bensinstasjon like ved norskegrensen. I påsken kommer enda en grunn for nordmenn til å krysse grensa.

Les mer i RingeriksAvisa

Eiendomsoverdragelser i uke 13 - 2026

28-03-2026 Eiendomsoverdragelser Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Eiendomsoverdragelser i uke 13 - 2026

Her er den siste ukens eiendomsoverdragelser i Ringerike kommune.

Les mer i RingeriksAvisa

Måling: Frp landets soleklart største parti

27-03-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Måling: Frp landets soleklart største parti

Frp tar et skritt fram, mens Ap og Høyre går tilbake på Altingets og ABC Nyheters ferske partimåling.

Les mer i RingeriksAvisa