tirsdag, 07 januar 2025 12:11

Nedbørsrekord på elleve målestasjoner – aller mest i Drangedal

Skrevet av
Det har kommet så mye nedbør det siste døgnet at elleve stasjoner har satt ny rekord for januar, melder Yr.no. Det har kommet så mye nedbør det siste døgnet at elleve stasjoner har satt ny rekord for januar, melder Yr.no. Foto: Gorm Kallestad / NTB

Det har kommet så mye nedbør det siste døgnet at elleve stasjoner har satt ny rekord for januar, melder Yr.no. Snøen fortsetter å lave ned de neste timene.

– Postmyr i Drangedal har fått mest med 64,5 millimeter – dette tilsvarer 60 centimeter med snø, heter det i meldingen.

Rekordene gjelder altså hvor mye nedbør som er kommet i løpet av ett døgn. Nøtterøy fikk 59,3, Horten 57,7 og Torungen fyr 57,6 millimeter.

I Oslo er det satt nedbørsrekord for Disen det siste døgnet med 30 millimeter. Blindern nærmer seg sin månedsrekord som ble satt 21. januar 1995 med 35,5 millimeter.

Når det gjelder snødybde, er det et stykke igjen før det blir satt noen rekord for Oslo, sier statsmeteorolog Unni Nilssen til NTB.

– Rekorden per i dag er 62 centimeter, den ble satt 31. januar 1967. Det er vel ikke realistisk at den blir slått nå, litt synker jo sammen i mildværet også. Men man vet aldri, og utover dagen blir det kaldere igjen, sier Nilssen.

Mest i Oslo har Bjørnholt midt i Nordmarka med 51 centimeter snø. I marka er det fortsatt minusgrader, mens det nærmere Oslofjorden er plussgrader midt på dagen – og dermed sørpeføre.

Snøværet fortsetter utover dagen for så å gi seg utpå kvelden tirsdag. Så blir det noen kalde, fine og stabile dager før det går mot mildvær igjen mot slutten av helga.

Andre saker å lese

To biler kolliderte på E16 i Ådal – mistanke om brudd på vikeplikten

02-02-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

To biler kolliderte på E16 ved Ådal søndag kveld. Nødetatene rykket ut til stedet ved 21.50-tiden. Ifølge Sør-Øst politidistrikt ble én person lettere skadet i ulykken. Politiet mistenker brudd på vikeplikten...

Les mer i RingeriksAvisa

Skandalen som ryster kongefamilien – snart møter Høiby i retten

02-02-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Skandalen som ryster kongefamilien – snart møter Høiby i retten

Tirsdag starter en av Norges mest omtalte straffesaker når kronprinsesse Mette-Marits sønn, Marius Borg Høiby, møter i Oslo tingrett.

Les mer i RingeriksAvisa

Aftenposten: Kronprinsesse Mette-Marit og Epstein diskuterte bilde av nakne kvin…

01-02-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Aftenposten: Kronprinsesse Mette-Marit og Epstein diskuterte bilde av nakne kvinner

Høsten 2012 spurte kronprinsessen Jeffrey Epstein om det var «upassende» å foreslå et bilde av nakne kvinner til sin 15 år gamle sønn, skriver Aftenposten.

Les mer i RingeriksAvisa