lørdag, 15 februar 2025 10:12

Røysi gir opp helikoptervirksomheten

Skrevet av
Et helikopter fra Helitrans avbildet over Lillestrøm i juni 2020. Et helikopter fra Helitrans avbildet over Lillestrøm i juni 2020. Foto: Paul Kleiven / NTB

Styret i Helikopterselskapet Helitrans, med 75 medarbeidere og ni helikoptre, går inn for å avvikle selskapet. Men selskapet håper fortsatt på en løsning.

– Det er med tungt hjerte vi fredag besluttet at det dessverre ikke er tilstrekkelig med midler til å drifte Helitrans videre. Selskapet har de siste årene gått med store underskudd, og eier har ikke lenger mulighet til å bidra med mer kapital, sier styreleder Anne Line Røysi i selskapet en pressemelding.

Hun opplyser at de fortsatt har håp om at hele eller deler av virksomheten kan overtas av en annen aktør. Selskapet opplyser at de er i samtaler med flere aktører i inn- og utland.

Driften vil gå som normalt inntil videre, mens den styrte avvikingen pågår.

– Nedbemanningsprosessen vil starte umiddelbart, og alle ansatte blir dessverre berørt. Flere detaljer foreligger ikke fredag, opplyser selskapet.

– Vi forstår at dette er en trist beskjed for våre dyktige ansatte og at det skaper usikkerhet. Vi kommer til å fortsette arbeidet med å finne løsninger som kan sikre fremtiden til våre ansatte, men vi har ikke noe annet valg enn å starte nedbemanningsprosessen, sier Røysi.

Selskapet har 75 medarbeidere, ni helikoptre og hovedkontor på Trondheim lufthavn Værnes. På nettsidene omtaler selskapet seg selv som et av landets største innenlands helikopterselskap med baser spredt rundt i Norge fra Alta i nord til Kristiansand i sør.

– Selskapet reduserte i fjor antall helikoptre og ansatte, og eier tilførte betydelige friske midler. Resultatene har likevel uteblitt. Markedet for innenlands helikoptertjenester har i mange år vært preget av overkapasitet, tøff konkurranse og svært lave marginer, skriver selskapet.

Andre saker å lese

Sjefen for USAs militærbase på Grønland har fått sparken

11-04-2025 Politikk NTB - avatar NTB

Sjefen for USAs militærbase på Grønland har fått sparken

Oberst Susannah Meyers, øverstkommanderende på den amerikanske militærbasen Pituffik på Grønland, har fått sparken som følge av manglende tillit.

Les mer i RingeriksAvisa

Anders Jacobsen fikk medhold i lagmannsretten i padelsak

11-04-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Anders Jacobsen fikk medhold i lagmannsretten i padelsak

Den tidligere skihopperen Anders Jacobsen vant fram også i lagmannsretten med sitt krav om erstatning etter millionkonflikten med Just Padel Group.

Les mer i RingeriksAvisa

Byens Tannlege AS

11-04-2025 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Nicolae Moraru har registrert Byens Tannlege AS med en kapital på kr 30.000. Formålet er tannklinikk og adressen er Søndre torv 1.

Les mer i RingeriksAvisa

Glimt herjet med Lazio: – En av de råeste prestasjonene

10-04-2025 Sport NTB - avatar NTB

Glimt herjet med Lazio: – En av de råeste prestasjonene

Ulrik Saltnes viser svært solid målform for tiden. Torsdag scoret han begge mål da Bodø/Glimt slo Lazio 2-0 hjemme i europaligaens kvartfinale.

Les mer i RingeriksAvisa