mandag, 17 februar 2025 08:54

Strømprisen i 2024 den laveste siden 2020

Skrevet av
Samlet strømproduksjon økte i fjor og var det høyeste produksjonsnivået registrert i Norge. Samlet strømproduksjon økte i fjor og var det høyeste produksjonsnivået registrert i Norge. Foto: Lise Åserud / NTB

Husholdninger har ikke betalt mindre for strømmen på over fire år. Bare fra 2023 til 2024 var nedgangen 6,6 prosent.

Det melder Statistisk sentralbyrå (SSB) , som har analysert utviklingen i strømprisene for norske husholdninger til og med 2024. Strømprisen for husholdninger, inkludert avgifter og nettleie, var i fjor 134,9 øre per kilowattime ifølge statistikken fra Elektrisitetspriser. Med strømstøtten trukket fra endte snittstrømprisen for husholdninger på 127,5 øre/kWh.

– I 2020 var den samlede strømprisen for husholdninger på 80,3 øre/kWh, men siden den gang har ikke årsprisen vært under 120 øre/kWh, sier Ståle Skrede, rådgiver i SSB.

Strømstøtten i fjor var beskjeden, sammenlignet med årene før. Den endte på 7,4 øre/kWh i 2024, ned fra 24,3 øre/kWh i 2023 og 91,4 øre/kWh i toppåret 2022.

– Utbetalingene til strømstøtte var høyest i vintermånedene, aller mest i januar 2024, og nesten ingenting i 3. kvartal. I det store og hele ble strømstøtten utbetalt i prisområdene i Sør-Norge. Det er fremdeles betydelige prisforskjeller mellom sør og nord i landet, sier Skrede.

Samlet strømproduksjon i Norge økte med 2,1 prosent i 2024 til 157,2 TWh. Dette er det høyeste produksjonsnivået registrert i Norge.

Andre saker å lese

Følg Elitseriens kamper via TVkampen.com

27-03-2025 Sport Jan Erik Johansen - avatar Jan Erik Johansen

Følg Elitseriens kamper via TVkampen.com

TVkampen.com er den ultimate plattformen for fotballfans som ønsker en fullstendig oversikt over kommende kamper i Eliteserien og andre ligaer. Nettsiden gir en detaljert sendeskjema for sport på TV og...

Les mer i RingeriksAvisa

Billedkunstneren Rolf Groven er død

27-03-2025 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

Billedkunstneren Rolf Groven er død

Satiremaleren Rolf Groven er død etter lengre tids sykdom, opplyser familien til NTB. Han ble 82 år gammel.

Les mer i RingeriksAvisa

Fire av fem mener barn bør få dekket synsundersøkelser

27-03-2025 Nyheter Pressemelding - avatar Pressemelding

Fire av fem mener barn bør få dekket synsundersøkelser

77 prosent av befolkningen mener at synsundersøkelser burde være støttet av det offentlige. – Det er mange barn med dårlig syn som burde vært fanget opp, mener Optikerbransjen.

Les mer i RingeriksAvisa

Renten endres ikke

27-03-2025 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Norges Bank holder styringsrenten uendret på 4,5 prosent

Les mer i RingeriksAvisa