tirsdag, 18 februar 2025 07:56

Trålere, ikke sabotasje, bak de fleste kabelbrudd i Østersjøen

Skrevet av
Et svensk kystvaktskip i nærheten av lasteskipet Vezhen etter et kabelbrudd i Østersjøen i slutten av januar. Et svensk kystvaktskip i nærheten av lasteskipet Vezhen etter et kabelbrudd i Østersjøen i slutten av januar. Foto: Johan Nilsson / TT via AP / NTB

Skader på undersjøiske kabler i Østersjøen har gang på gang ført til mistanke om sabotasje. Men ifølge FN er fisketrålere årsaken i de langt fleste tilfellene.

Kabelbruddene i Østersjøen har fått stor oppmerksomhet. Mistanken har raskt blitt rettet mot Russland, og muligheten for at kablene er kuttet med vilje i det som gjerne blir kalt «hybrid krigføring».

Men kabelbruddene er langt fra de eneste i verden. Ifølge International Cable Protection Committee (ICPC) er det i snitt 150–200 driftsstans per år over hele verden, eller rundt tre hendelser i uka.

Og ifølge Tomas Lamanauskas, nestleder i FN-organisasjonen International Telecommunications Union (ITU), skyldes 80 prosent av skadene fisketrålere og ankere.

I tillegg kan de bli skadet av naturhendelser, samt bli ødelagt på grunn av slitasje og mangler.

Ettersom slike undersjøiske kabler er blitt stadig viktigere, får hver enkelt hendelse mer oppmerksomhet, mener Lamanauskas.

Det ligger om lag 1,4 millioner kilometer med fiberoptiske kabler på havbunnen, noe som muliggjør en rekke tjenester som i dagens verden anses som uunnværlige. Det gjelder blant annet handel, finanstransaksjoner, offentlige tjenester og digitale helse- og utdanningsplattformer.

Andre saker å lese

Eiendomsoverdragelser i Ringerike - midten av april preges av solide boligsalg

18-04-2026 Eiendomsoverdragelser Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Eiendomsoverdragelser i Ringerike - midten av april preges av solide boligsalg

Flere boliger har skiftet eier i Ringerike midt i april. De største salgene ligger godt over fire millioner kroner, med Hillehaugveien 16 på topp i denne oversikten.

Les mer i RingeriksAvisa

Mistet lappen halvannet døgn etter at han fikk den

18-04-2026 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

En mann i slutten av tenårene mistet sitt helt ferske førerkort etter å ha blitt målt til 161 kilometer i timen i 110-sonen på E6 ved Jessheim natt til fredag.

Les mer i RingeriksAvisa

Ekspropriasjon - eller fastlåst konflikt med kjent aktør?

17-04-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Ekspropriasjon - eller fastlåst konflikt med kjent aktør?

Kommunen vedtok tvang etter årelang strid - men hvem har ansvaret for at det låste seg?

Les mer i RingeriksAvisa

Pottitbua AS konkurs

16-04-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Pottitbua AS, tidligere kjent som Kraft Pizzeria Utvikling AS, har meldt oppbud. Konkurs ble åpnet 15.4.26. Bostyrer er advokat Christina Sagbakken. Frist for å melde krav i boet er 20.mai.

Les mer i RingeriksAvisa