tirsdag, 04 oktober 2016 11:04

Førerløs buss testes i Hønefoss

Kartverket og Ringerike kommune har tatt initiativ til en utredning av selvgående busser i Ringeriks-regionen. 28. og 29. oktober settes det opp en testrute i Hønefoss i forbindelse med idekonkurransen og datatreffet #hack4no.

Selvgående busser kan være en mulig del av et grønt skifte på Ringerike. Det kan også være en del av kollektivløsningen i forbindelse med utbyggingen av Ringeriksbanen og utbyggingen av ny E16 hvor selvgående busser kan være «matebusser» mellom stasjoner, holdeplasser, pendlerparkering og sentrum.
Følger utviklingen tett

Kartverket er en høyteknologisk etat som ligger i front innen stedsrelaterte data og posisjonering. Utviklingen som nå skjer på feltet selvgående kjøretøy ser de det som naturlig å følge tett. Fortsatt er selvgående transport i en svært tidlig fase, men det forskes mye på feltet internasjonalt, og første generasjon er allerede i drift noen steder i verden.

- Det er en spennende utvikling på gang internasjonalt hvor stedsdata og posisjonstjenester spiller en helt sentral rolle og hvor vi ønsker å være med, sier Kristin Skjerven i Kartverket.

Hun synes det er morsomt og bra at Ringerike nå blir blant de første byene i Norge som tester ut denne typen transportløsninger.
Effektive samferdselsløsninger

Ringerike kommune har som visjon å være det mest spennende vekstområdet på Østlandet. Ringerike skal også være et forbilde innen energieffektivisering, bruk av fornybare energikilder og reduksjon av klimagassutslipp i følge energi og klimaplan, og det er et mål i kommuneplan om at Ringerike og omland skal ha effektive samferdselsløsninger.

Satsingen på selvgående busser er helt i tråd med kommunens visjoner og mål. Selvgående busser ser ut til å være en viktig brikke for oppnå det Ringerike ønsker å være: Nærmest det meste.
Bred deltakelse

Utredningen av selvgående busser gjøres av konsulent- og teknologiselskapet Acando. Lignende utredninger og testruter settes opp i flere andre norske byer i høst. Bussen som kommer til Hønefoss, heter EZ10 er produsert av franske Easymile.

Følgende aktører deltar i workshoper på Ringerike i høst i forbindelse med utredningen om selvgående busser: Kartverket, Ringerike kommune, Jernbaneverket, Ringerike Næringsforening, Ringerike Utvikling, AKA, Tronrud Engineering, Statens vegvesen.

Kilde: Kartverket.no

Andre saker å lese

Omsetning av eiendommer i Ringerike kommune i uke 29

19-07-2025 Eiendomsoverdragelser Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Omsetning av eiendommer i Ringerike kommune i uke 29

Her er den siste ukens overdragelser av eiendommer i Ringerike kommune.

Les mer i RingeriksAvisa

Spania brøt EM-forbannelsen – slo Sveits i kvartfinalen

19-07-2025 Sport NTB - avatar NTB

Spania brøt EM-forbannelsen – slo Sveits i kvartfinalen

Spania bommet på to straffespark og hadde flere stolpetreff, men fikk til slutt målet som hjalp dem til 2-0-seier over Sveits i kvartfinalen i fotball-EM.

Les mer i RingeriksAvisa

Mann spiste kunstverk på museum

19-07-2025 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

En besøkende på et fransk museum spiste en bit av et kunstverk verdt millioner av dollar i forrige uke.

Les mer i RingeriksAvisa

Mann ble trukket inn i MR-maskin med kjede rundt halsen

19-07-2025 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

En mann ble trukket inn i en MR-maskin på et sykehus i New York etter at han gikk inn i rommet iført et stort halskjede.

Les mer i RingeriksAvisa