torsdag, 10 november 2016 14:30

Hønefoss-jente vil eksportere norsk musikk

Skrevet av
Hønefoss-jente vil eksportere norsk musikk Foto: Victoria Hoseth

Pernille Dragsten Holden fra Hønefoss, som til daglig jobber som digital marketing manager i Phonofile/Sweet Cherry Records, ansees som et av talentene ved musikkbransjens eksportsatsning.

Eksportskolen er et tilbud til talenter med store ambisjoner i musikkbransjen – en trinnvis modell for å bygge kompetanse og karriere. Med dette prosjektet ønsker man å bygge sterkere aktører innen musikknæringen i hver enkelt region og nasjonalt.

Målet med Eksportskolen er å forme et tilbud som gjennomføres i flere regioner, og skal gi band og artister verktøy for å styre sin egen karriere mot internasjonale marked. Eksportskolen skal styrke bransjeapparatet rundt artister ved å øke forståelsen for eksport, nettverksbygging og gi økt faglig kompetanse rundt sin forretningsdrift.

Norsk musikkundistri trenger flere unge ledere med innsikt i selskapsutvikling. I den forbindelse arrangererte Music Norway og de regionale kompetansesentrene for musikk (BRAK, TEMPO, ØKS, KOFO, STAR og MØST) en Eksportskole der ti unge bransjetalenter ble samlet for å tilegne seg verdifull innsikt og kompetanse i felt som er avgjørende for å kunne utvikle bedriften og øke eksportmulighetene.

Elite er et ledelses- og forretningsutviklingskurs som ønsker å gi unge gründere og personer i gründerbedrifter verdifull innsikt og kompetanse i felt som er avgjørende for å kunne utvikle bedriften og øke eksportmulighetene.

Programmet er helårsbasert og ble arrangert for første gang i november 2015 med en todagers samling i Oslo, og ble avsluttet i oktober med ‘trade mission’ til London.

I London fikk deltakerne innsikt i UKs musikkbransje, besøke seltrale bedrifter (blant annet Spotify) og knytte kontakter både via uformelle og formelle møteplasser.

- Det er utrolig viktig å satse på talenter tidlig. Skal vi øke norsk musikkeksport må vi også styrke bransjeleddet. De ti Elite-deltakerne er alle dyktige og spennende aktører som vi er sikre på at vi kommer til å se mye i årene fremover, sier Kathrine Synnes Finnskog, direktør i Music Norway.

Andre saker å lese

Omsetning av eiendommer i Ringerike kommune i uke 2

10-01-2026 Eiendomsoverdragelser Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Omsetning av eiendommer i Ringerike kommune i uke 2

Her er den siste ukens eiendomsoverdragelser i Ringerike kommune. De er ordnet etter synkende overdragelsessum.

Les mer i RingeriksAvisa

Vil du ta bedre bilder – og forstå kameraet ditt bedre?

09-01-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Vil du ta bedre bilder – og forstå kameraet ditt bedre?

I vinter inviterer Hønefoss Kamera Klubb til et grunnkurs i fotografering, skreddersydd for deg som bruker systemkamera eller kompaktkamera og ønsker mer kontroll, trygghet og inspirasjon.

Les mer i RingeriksAvisa

Kommunekommisjonen vil skrote lærernormen

09-01-2026 Politikk Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Kommunekommisjonen vil skrote lærernormen

Lærernormen kan strande om kommunekommisjonen får viljen sin. Den setter krav til hvor mange elever det kan være i klasserommet per lærer.

Les mer i RingeriksAvisa

Gledeshuset Restaurant lanserer helt ny meny

08-01-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Gledeshuset Restaurant lanserer helt ny meny

Gledeshuset Restaurant har i disse dager lagt frem en helt ny meny, og markerer med det et tydelig taktskifte på kjøkkenet. Menyen er strammere, mer oversiktlig og tydelig forankret i...

Les mer i RingeriksAvisa