tirsdag, 19 desember 2017 09:26

Avbestilte Utøya-minnesmerker kostet 13,8 millioner

Det eneste som står igjen av Dahlbergs planlagte minnesmerker er millionutgiftene. Det eneste som står igjen av Dahlbergs planlagte minnesmerker er millionutgiftene. Arkivfoto: Jonas Dahlberg Studio / NTB scanpix

Staten har brukt totalt 13,8 millioner kroner på Utøya-minnesmerkene som skulle lages av svenske Jonas Dahlberg, men som aldri ble noe av.

Naboene ved Utstranda gikk til sak mot staten over plasseringen av minnesmerket «Memory wound» på Sørbråten, der Dahlberg ville kutte en odde i to. I sommer grep kommunalminister Jan Tore Sanner (H) inn og bestemte at det i stedet skal lages et minnested ved Utøyakaia. Også Dahlbergs planlagte minnesmerke i regjeringskvartalet ble stoppet.

Tall fra Koro (Kunst i offentlige rom) viser at minnesmerkene som aldri ble noe av har kostet staten 13,8 millioner kroner, skriver Dagbladet.

Av den totale summen har selskapet Jonas Dahlberg Studio fått 7,8 millioner kroner. Det inkluderer 4,3 millioner kroner som allerede er betalt for arbeide som er utført, 3,4 millioner kroner i erstatning og 80.000 kroner for å dekke advokathonorar.

De øvrige 6 millionene gjelder øvrige kostnader ved prosjektet, inkludert prosjektledelse, honorering av kunstkomité́, utgifter til konkurransen og innkjøp av teknisk kompetanse, ifølge Koro.

Andre saker å lese

E18 stengt i begge retninger da Tesla brant og trailer sakset i Asker

14-01-2026 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

I begge retninger på E18 ved Slependen er det trafikale problemer. I retning Drammen sperrer en trailer alle kjørefelt, og i retning Oslo sto en Tesla i brann.

Les mer i RingeriksAvisa

Fra Steinsfjorden til Dnipro – vikingtidens bånd hedrer Ukraina

14-01-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Fra Steinsfjorden til Dnipro – vikingtidens bånd hedrer Ukraina

Nylig ble en norsk runestein fra vikingtiden gjenreist i Ukraina – ikke bare som et diplomati-gode, men som et sterkt symbol på de langvarige historiske forbindelsene mellom Norge og Ukraina...

Les mer i RingeriksAvisa

– Få studentene tilbake på campus

13-01-2026 Politikk NTB - avatar NTB

– Få studentene tilbake på campus

Mindre nettstudier og skjerm, og mer kollokvier og diskusjon i forelesningssalen. Det er utdanningsministerens klare oppfordring til rektorer.

Les mer i RingeriksAvisa

1300 tatt for fyllekjøring

13-01-2026 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

Utrykningspolitiet (UP) beslagla 6936 førerkort i 2025. 1332 av dem ble beslaglagt som følge av ruskjøring.

Les mer i RingeriksAvisa