torsdag, 11 januar 2018 09:58

3000 postbud kan få sparken

– Vi skal sikre befolkningens basisbehov for postsendinger, men samtidig ikke bruke uforholdsmessig mye midler på å opprettholde et tjenestenivå som er tilpasset fortiden, sier samferdselsminister Ketil Solvik-Olsen. – Vi skal sikre befolkningens basisbehov for postsendinger, men samtidig ikke bruke uforholdsmessig mye midler på å opprettholde et tjenestenivå som er tilpasset fortiden, sier samferdselsminister Ketil Solvik-Olsen. Foto: Mariam Butt / NTB scanpix

Samferdselsdepartementet og statsråd Ketil Solvik-Olsen (Frp) foreslår å redusere utdelingen av post til annenhver dag. 3.000 postbud kan bli overflødige.

Årsaken er raskt fallende postvolum, og dermed stigende kostnader ved å opprettholde dagens utdelingsfrekvens på fem dager i uken, skriver Fri Fagbevelse.

Post annenhver dag skal gi en innsparing på 500 millioner kroner årlig fra 2020, og 650 millioner kroner årlig fra 2025, sammenlignet med post fem dager i uken

I høringsnotatet skriver regjeringen at Posten ville gått over til levering annenhver dag allerede i år, om de bare skulle ta kommersielle hensyn.

Forbundsleder Odd Christian Øverland i Postkom sier han lenge har vært innforstått med at denne dagen ville komme, men han krever penger og tid til omstillingen som kommer.

– Dette kommer av digitaliseringen av samfunnet, og at kundene sender færre brev. Å kjempe imot denne utviklingen, er ikke en kamp vi kan vinne. Men det er en dramatisk utfordring når mange og godt voksne ansatte risikerer å miste jobben sin i et kort tidsvindu. Vår forventning og krav er et trepartssamarbeid om denne prosessen, sier Øverland.

Det betyr penger til å gi de ansatte en verdig avslutning på arbeidsforholdet i Posten, midler til å gjøre prosessen på skikkelig vis og nok tid til å få gjort det. Det innebærer at Postkom mener en endring til utdeling annenhver dag ikke kan innføres før 2020.

Forslaget ble sendt ut på høring tirsdag og høringsfristen er 6. april.

Andre saker å lese

Brann – Hønefoss 2-0 (0-0)

14-09-2025 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

Mål: 1-0 Brenna Lovera (72), 2-0 Lovera (76).

Les mer i RingeriksAvisa

Omsetning av eiendommer i Ringerike kommune i uke 37

13-09-2025 Eiendomsoverdragelser Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Omsetning av eiendommer i Ringerike kommune i uke 37

Her er den siste ukens eiendomsoverdragelser i Ringerike kommune.

Les mer i RingeriksAvisa

22-åring pågrepet for drapet på Charlie Kirk

12-09-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

22-åring pågrepet for drapet på Charlie Kirk

22 år gamle Tyler Robinson er pågrepet for drapet på Charlie Kirk, opplyste Utah-guvernør Spencer J. Cox på en pressekonferanse fredag.

Les mer i RingeriksAvisa

Siva investerer i ny biokarbonfabrikk ved Hønefoss

11-09-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Siva investerer i ny biokarbonfabrikk ved Hønefoss

Siva - Selskapet for industrivekst - går inn som eier av bygningsmassen ved Vow Green Metals (VGM) nye storskalaanlegg for biokarbonproduksjon i Treklyngen Industripark ved Hønefoss. Anlegget blir et av...

Les mer i RingeriksAvisa