mandag, 11 juni 2018 12:41

Vi importerer mer jordbær enn vi produserer selv

Over halvparten av jordbærene på det norske markedet er ikke norske. I fjor produserte bøndene her i landet 48 prosent av jordbærene.

Friske jordbær er blitt en helårsnytelse for oss nordmenn, men for norske jordbærbønder varer sesongen normalt bare fra tidligst juni til i beste fall rundt september, ifølge tall fra Statistisk sentralbyrå (SSB). Vinteren og våren er det først og fremst import som stiller nordmenns jordbærhunger – i den grad at omfanget av importerte bær de siste fem årene så vidt har oversteget den norske produksjonen.

– Jordbær er den klart viktigste bærveksten i Norge, og de utgjør om lag 70 prosent av alle bær som dyrkes her til lands, sier seniorrådgiver Berit Bjørlo i SSB.

Tallene tyder på at vi gjerne betaler mer for de norskdyrkede jordbærene enn de vi henter fra utlandet.

48 prosent

I 2017 ble det produsert 8.500 tonn jordbær på norske gårdsbruk, noe som ga bøndene en samlet inntekt på 432 millioner kroner. Samme år ble det importert 9.650 tonn friske jordbær til en verdi av 427 millioner kroner.

Sammenholdt med produksjon i norsk jordbruk var «selvforsyningsgraden» dermed 48 prosent.

Den norske jordbærproduksjonen er avhengig av riktig forhold mellom sol og regn, og er sterkt sårbar for skadedyr og soppsykdommer, noe som ble tydelig i 2016, da gråskimmelsopp ødela store deler av jordbæravlingene i Agder-fylkene og Rogaland.

Tre land viktigst

I tillegg til friske jordbær importerer vi frosne jordbær eller bær som er konservert på annen måte. I fjor utgjorde dette 5.600 tonn til en verdi av 93 millioner kroner.

I 2017 ble det importert friske jordbær fra 20 land, men tre land dominerte med til sammen 92 prosent av kvantumet. Disse var Nederland, Belgia og Spania som sto for henholdsvis 45, 25 og 22 prosent av den norske jordbærimporten.

Mesteparten av bærene ender hos forbrukerne, enten ved direkte salg eller via dagligvarebutikker eller annen detaljhandel. Noe jordbær leveres også til industrien.

Andre saker å lese

Prinsesse Astrid er død: – Et stort tap for oss

11-09-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Prinsesse Astrid er død: – Et stort tap for oss

Prinsesse Astrid, kong Haralds storesøster, er død. Hun sovnet inn fredag, under to døgn etter å ha deltatt i lillebrorens gravferd.

Les mer i RingeriksAvisa

Fra asken til ilden?

11-09-2026 Politikk Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Fra asken til ilden?

Da Jon-Ivar Nygård overtok som samferdselsminister i 2021, lå Ringeriksbanen nærmere byggestart enn noen gang. Prosjektet var ferdig planlagt, reguleringsplanen var vedtatt og store summer allerede brukt. Så satte regjeringen...

Les mer i RingeriksAvisa

Støre på Slottsplassen med de nye statsrådene

11-09-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Støre på Slottsplassen med de nye statsrådene

Statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) presenterer de nye statsrådene på Slottsplassen fredag formiddag. En rekke statsråder byttes ut.

Les mer i RingeriksAvisa

Blir vi endelig kvitt ham?

11-09-2026 Politikk NTB og Frank Tverran - avatar NTB og Frank Tverran

Blir vi endelig kvitt ham?

Skal vi endelig bli kvitt Ringeriksbanens største hjulkjepp?

Les mer i RingeriksAvisa