fredag, 01 mars 2019 09:24

Jevnaker-forfatter med en av landets største bildebok-suksesser noensinne

Skrevet av

Forfatter Bjørn F. Rørvik og illustratør Gry Moursunds bildebokserie om de tre Bukkene Bruse har opplevd en eventyrlig suksess. Bøkene er trykket i over 450.000 eksemplar, og serien er blitt en av landets største bildebok-suksesser noensinne.

Rørvik og Moursund har lekt med Asbjørnsen og Moes klassiske eventyr på en original, fantasifull og ustyrtelig morsom måte. Bøkene er alle blitt moderne klassikere. På det siste 10-årets «topp-50-liste» over mestselgende bøkene i norsk bokhandel i perioden 2008 – 2017 ligger Bukkene Bruse på en fantastisk 4. plass. De er kun slått av Jojo Moyes og Jo Nesbø.

Mange overraskelser og detaljer i ny klaffebok


Nå i februar kom bestselgeren Bukkene Bruse vender tilbake i ny utgave som klaffebok med nye, morsomme ekstrahistorier og flere nye illustrasjoner fra illustratør Gry Moursund.  
Bildene hennes inneholder mange overraskelser og detaljer som ikke finnes i teksten.

Suksess på Riksteatret


Den 28 februar var det premiere på Riksteatrets oppsetning av Bukkene Bruse, Bukkene Bruse lager rumpebrann, som skal kjøres i hele 104 forestillinger over hele landet.
En av Riksteatrets største suksesser de seneste årene er Bukkene Bruse på Badeland – basert på Bjørn F. Rørvik og Gro Moursunds populære barnebok. Oppfølgeren som har premiere i dag er basert på andre bok i serien, Bukkene Bruse vender tilbake.

Andre saker å lese

AP vil spare: Legene for snille med sykemeldinger

23-04-2026 Politikk NTB - avatar NTB

AP vil spare: Legene for snille med sykemeldinger

Arbeidsminister Kjersti Stenseng (Ap) og helseminister Jan Christian Vestre (Ap) mener det har blitt for enkelt å få en sykemelding.

Les mer i RingeriksAvisa

Så mye er det å spare på å arrangere dugnad

23-04-2026 RingeriksAvisas sider for Hus & Hjem Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Så mye er det å spare på å arrangere dugnad

Vårdugnaden er i gang i borettslag og sameier over hele landet. Selv noen få timers innsats fra hver beboer kan utgjøre store summer.

Les mer i RingeriksAvisa

Xpeng vil starte masseproduksjon av «flygende biler» i 2027

23-04-2026 RingeriksAvisas bilmagasin NTB - avatar NTB

Xpeng vil starte masseproduksjon av «flygende biler» i 2027

Den kinesiske bilprodusenten Xpeng forventer å starte masseproduksjon av «flygende biler» neste år.

Les mer i RingeriksAvisa

Konteinerskip beskutt av iransk fartøy nordøst for Oman

22-04-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Konteinerskip beskutt av iransk fartøy nordøst for Oman

Et skip fra den iranske Revolusjonsgarden har skutt mot et konteinerskip nordøst for Oman. Det er store skader på broen, melder UKMTO.

Les mer i RingeriksAvisa