mandag, 15 april 2019 22:56

Frankrike-ekspert: – Kolossalt tap av kulturarv

Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)
Frankrike-kjenner og professor i statsvitenskap, Raino Malnes, sier brannen i Notre-Dame er et uerstattelig kulturtap. Frankrike-kjenner og professor i statsvitenskap, Raino Malnes, sier brannen i Notre-Dame er et uerstattelig kulturtap. Foto: AP / NTB scanpix

Frankrike-kjenner og professor i statsvitenskap Raino Malnes sier det vanskelig kan tenkes noe større tap av kulturarv enn tapet av Notre-Dame-katedralen.

– Notre-Dame er en uatskillelig del av Paris. Det er ufattelig at den står i brann, sier Malnes til NTB.

– Jeg tror at svært mange, ikke bare franskmenn, men alle som har et forhold til Paris, er forferdelig lei seg. Bare å se dette spiret falle det er hjerteskjærende, sier professoren.

Malnes understreker det massive og uerstattelige tapet av kulturarv.

– Frankrike har jo mange gotiske katedraler, men ingen er som Notre-Dame. Det er et kolossalt tap av kulturarv. Det kan vanskelig tenkes noe større tap enn det. Det kan tenkes like store tap, men ikke noe større tap, sier han.

Han tror imidlertid at dersom inngangspartiet blir bevart, vil det kunne være nok til at minnet om den verdenskjente katedralen kommer til å leve. Men for mange vil muligheten til å besøke Notre-Dame være over.

– Vi som ikke er veldig unge, vil aldri mer kunne komme inn i Notre-Dame. For restaureringsarbeidet vil komme til å ta tiår. Folk på min alder har vært i Notre-Dame for siste gang, sier Malnes.

Brannalarmen gikk ved 18.50-tiden mandag kveld. Ved 22-tiden brant det fremdeles kraftig i den kjente katedralen i sentrum av Paris. Spiret og store deler av taket har kollapset.

Andre saker å lese

Listhaug frykter kvadrupel-smell på lommeboken: – Nå må Støre våkne

13-08-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Listhaug frykter kvadrupel-smell på lommeboken: – Nå må Støre våkne

Frp-leder Sylvi Listhaug er lei av utgifter som går opp, opp, opp og opp. Hun etterlyser en plan fra regjeringen.

Les mer i RingeriksAvisa

Bakfra på brua

12-08-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Bakfra på brua

Nødetatene måtte rykke ut ved 10.30-tiden onsdag formiddag. Det var to personbiler involvert i en påkjørsel bakfra.

Les mer i RingeriksAvisa

Oljefondet satte ny rekord i første halvår

12-08-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Oljefondet satte ny rekord i første halvår

Oljefondet tjente 1 753 milliarder kroner i første halvår 2026. Det er den høyeste kroneavkastningen fondet noen gang har hatt i løpet av et halvår.

Les mer i RingeriksAvisa

Hole har flest helleristningsfelt i Buskerud

12-08-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Hole har flest helleristningsfelt i Buskerud

Hole er kommunen med flest kjente helleristningsfelt i Buskerud. Alle stammer fra bronsealderen, og nå setter Buskerud fylkeskommune opp nye informasjonsskilt ved flere av kulturminnene.

Les mer i RingeriksAvisa