onsdag, 08 mai 2019 13:07

Ingen heliumballonger i Hønefoss 17.mai

Ingen heliumballonger i Hønefoss 17.mai Illustrasjonsfoto: Frank Tverran

Det kan ta tid før et nasjonalt forbud mot heliumballonger blir en realitet. Det bekymrer Miljøpartiet De Grønne. I Ringerike ble det forbud allerede i fjor.

I begynnelsen av mai 2018 ba et enstemmig Storting regjeringen om å snarest mulig utrede et nasjonalt forbud mot heliumballonger. Selv om kommuner har adgang til å regulere gatesalg, er et nasjonalt forbud på all eiendom ikke en realitet før årets nasjonaldag.

Ringerike kommune innførte forbud mot salg av heliumballonger i fjor, men de har lite å sette inn mot de som trosser forbudet og selger uten tillatelse.

– Dette burde klimaministeren klare å levere på. Jeg merker meg at det ikke er mer enn to dager siden Elvestuen sa han ville forby engangsplast. Hvis han vil bruke like lang tid på dette, kan det gå vinter og vår før forbudet kommer på plass, sier nasjonal talsperson Arild Hermstad i Miljøpartiet De Grønne til Aftenposten.

Nylig kunngjorde regjeringen at de vil forby engangsplast før sommeren 2020. EU har vedtatt et tilsvarende forbud fra og med 2021.

Når det gjelder et eventuelt forbud mot heliumballonger, opplyser klima- og miljøvernminister Ola Elvestuen (V) at det nedsatte utvalget har fått frist til september i år og mars neste år.

– Kommunene har mulighet til å forby dette. Det har større betydning å følge opp forbudet mot engangsplast raskt. Nå får vi raskt på plass et forbud mot engangsplast. Det er et viktig steg for å redusere risikoen for avfall på avveie, sier klima- og miljøvernministeren.

I fjor forbød minst 29 kommuner salg av heliumballonger på offentlig eiendom på 17. mai. Flere steder i Oslo og Bærum ble heliumballonger konfiskert og destruert av politiet.

Andre saker å lese

Bjøro Håland innlagt på sykehus etter konsert

11-07-2025 Musikk Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Bjøro Håland innlagt på sykehus etter konsert

Countryartisten Bjøro Håland (81) ble lagt inn på sykehus etter en konsert i Kristiansand.

Les mer i RingeriksAvisa

Trump varsler Russland-nyhet mandag

11-07-2025 Politikk NTB - avatar NTB

Trump varsler Russland-nyhet mandag

USAs president Donald Trump sier at han kommer med en «stor» Russland-kunngjøring mandag, uten å utdype.

Les mer i RingeriksAvisa

To fortsatt alvorlig skadet etter bussbrannen i Nordre Follo

11-07-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

To fortsatt alvorlig skadet etter bussbrannen i Nordre Follo

Tilstanden til to av dem som ble tatt til sykehus etter bussbrannen i Nordre Follo, beskrives fortsatt som alvorlig.

Les mer i RingeriksAvisa