tirsdag, 16 juli 2019 09:17

PST: Krekar framstilles trolig for fengsling onsdag

Skrevet av
Mulla Krekar Mulla Krekar Arkivfoto: NTB scanpix

Mulla Krekar, som mandag ble dømt til tolv års fengsel i Italia for terrorplanlegging, framstilles trolig for varetektsfengsling i Oslo tingrett onsdag.

– PST planlegger ikke å gå ut med mer informasjon nå før fengslingsmøtet som mest sannsynlig blir på onsdag, sier kommunikasjonsdirektør Trond Hugubakken i PST til NTB.

Han opplyser at tidspunktet for fengslingsmøtet vil bli berammet så fort som mulig.

– Pågripelsen skjedde ved 22-tiden mandag kveld, og foregikk udramatisk.

Fakta om mulla Krekar

  • 63 år gammel kurder fra Nord-Irak. Egentlig navn Najmuddin Faraj Ahmad.
  • Født 7. juli 1956. Til Norge som kvoteflyktning i 1991.
  • Ledet fram til 2002 opprørsgruppen Ansar al-Islam i Nord-Irak.
  • Pågrepet i 2003 og siktet for terrorrelatert virksomhet i Irak. Saken ble henlagt, men Krekar ble vedtatt varig utvist av hensyn til rikets sikkerhet samme år, etter instruks fra daværende kommunalminister Erna Solberg (H).
  • Kan ikke sendes til Irak av frykt for tortur og henrettelse der.
  • Tiltalt, dømt, men også og frikjent flere ganger for trusler
  • 12. november 2015 ble Krekar pågrepet i en koordinert aksjon bestilt av italiensk politi. Italienske myndigheter hevder Krekar leder et terrornettverk kalt Rawti Shax og krever ham utlevert.
  • Rettssaken mot Krekar og fem andre tiltalte skulle ha startet i Bolzano i mars 2017, men ble utsatt gjentatte ganger.
  • Krekar fikk utstedt norske reisedokumenter, men nektet å reise til Italia ettersom norske myndigheter ikke ville garantere ham returreise.
  • 15. juli 2019 ble Krekar dømt til tolv års fengsel for terrorplanlegging av domstolen i Bolzano. Dommen er anket og dermed ikke rettskraftig.
  • Ifølge Justisdepartementet foreligger det ingen utleveringsbegjæring fra Italia, men Krekar ble likevel pågrepet av PST samme kveld på bakgrunn av en internasjonal etterlysning og beslutning om pågripelse fra italienske myndigheter.

Andre saker å lese

Tid for å få på piggdekkene

01-11-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Tid for å få på piggdekkene

Fra og med i dag kan alle i landet ha piggdekk på bilen, og det kan bli dyrt å la være. Til tross for det er det mange som venter...

Les mer i RingeriksAvisa

Kindsåsveien 2 solgt for seks millioner

31-10-2026 Eiendomsoverdragelser Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Kindsåsveien 2 solgt for seks millioner

Salget av Kindsåsveien 2 for 6 millioner kroner har den høyeste registrerte kjøpesummen i ukens oversikt. Ringkollveien 78 A følger med en kjøpesum på 5,6 millioner kroner.

Les mer i RingeriksAvisa

Drapssaken i Ringerike – pårørende er varslet

30-10-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Drapssaken i Ringerike – pårørende er varslet

En mann i 40-årene er siktet for drap etter at en colombiansk kvinne ble funnet død i en bolig i Ringerike natt til mandag. Nå er pårørende varslet, skriver Nettavisen.

Les mer i RingeriksAvisa

Marius Borg Høiby begjærer seg løslatt fra varetekt

30-10-2026 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

Påtalemyndigheten har begjært ytterligere fire uker med varetekt for Marius Borg Høiby. 29-åringen begjærer seg løslatt, skriver Nettavisen.

Les mer i RingeriksAvisa