tirsdag, 23 juli 2019 08:17

Sverige mener norsk politihelikopter krenket deres territorium

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)
Det var dette politihelikopteret, her over Kanadaskogen i Bergen, som fløy over Sverige. Det var dette politihelikopteret, her over Kanadaskogen i Bergen, som fløy over Sverige. Arkivfoto: Marit Hommedal / NTB scanpix

Ifølge Aftenposten fant flygningen sted over Bohuslän 27. mai i år, og både det svenske forsvaret og landets utenriksdepartement reagerte, for det manglet gyldig tillatelse.

Svensk UD har sendt en note til norsk UD. Der går det fram at landet oppfatter hendelsen som en krenkelse av svensk luftrom og i strid med «tillträdesförordningen SFS 1992-118». Russiske fly har ifølge Aftenposten brutt denne loven tre ganger de siste tre årene – og det er altså samme regel Sverige bruker mot Norge.

Norsk politi beklager hendelsen. Forklaringen er at helikopterpiloten trodde tillatelsen var i orden.

– Det er veldig sjeldent at Norge eller Sverige ikke forholder seg til det gjeldende regelverket, uttaler seksjonssjef Elisabeth Rise i Politidirektoratet.

– Når det gjelder denne konkrete hendelsen, en transportflyging med det gamle helikopteret, ble ikke korrekt kode rapportert inn i tråd med rutinene, og Sverige sendte på bakgrunn av det en henvendelse til Norge. Det er beklagelig at dette skjedde, fortsetter hun.

Sist redigert tirsdag, 23 juli 2019 08:20
NTB

Andre saker å lese

Omsetning av eiendommer i Ringerike kommune i uke 20

17-05-2025 Eiendomsoverdragelser Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Omsetning av eiendommer i Ringerike kommune i uke 20

Her kommer den siste ukes omsetning av eiendommer i Ringerike kommune.

Les mer i RingeriksAvisa

Brann i terrenget på Jevnaker – trolig utløst av 17. mai-salutt

17-05-2025 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Brannvesenet har rykket ut med flere biler til en brann i terrenget i Jevnaker på morgenen 17. mai. Brannen knyttes til et 17. mai-arrangement.

Les mer i RingeriksAvisa

Utagerende mann med kniv pågrepet i Hønefoss

17-05-2025 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

En beruset og utagerende mann i 40-årene ble sent tirsdag kveld pågrepet av politiet i Hønefoss etter å ha opptrådt truende med kniv.

Les mer i RingeriksAvisa

Starmer: – Putin må betale en pris for å unnvike fred

16-05-2025 Politikk NTB - avatar NTB

Starmer: – Putin må betale en pris for å unnvike fred

Storbritannias statsminister sier Vladimir Putins trenering av Ukraina-samtalene er uakseptabel, og at den russiske presidenten må betale for å unnvike fred.

Les mer i RingeriksAvisa