mandag, 12 august 2019 07:47

Krisemøte i Bærum etter moskéskyting

Skrevet av
Bærum-ordfører Lisbeth Hammer Krog forteller om et sterkt preget lokalsamfunn etter moskéskytingen og drapet lørdag. Her sammen med Abid Raja da menigheten i Al-Noor Islamic Centre i Bærum samlet seg til Eid på Thon hotel i Sandvika. Bærum-ordfører Lisbeth Hammer Krog forteller om et sterkt preget lokalsamfunn etter moskéskytingen og drapet lørdag. Her sammen med Abid Raja da menigheten i Al-Noor Islamic Centre i Bærum samlet seg til Eid på Thon hotel i Sandvika. Foto: Terje Pedersen / NTB scanpix

Mandag morgen samles ledelsen i Bærum kommune til krisemøte etter moskéskytingen og drapet på en 17 år gammel jente lørdag. Målet med møtet er å planlegge veien videre etter drapet og den mulige terrorhandlingen lørdag.

– Nå er det viktig å ivareta skoleelevene som ennå ikke har begynt på skolen etter ferien, finne ut hvilke behov klassekameratene har og følge opp med kriseteam. Vi har også tett dialog med moskeen og det muslimske miljøet i Bærum. Det blir viktig å ivareta alle involverte i dagene og ukene som kommer, sier ordfører Lisbeth Hammer Krog (H) til VG.

Hvilke tiltak kommunen vil sette i gang, kan hun ikke kommentere før møtet. Det starter klokken 8.

Rammer et stort nabolag

Det var like etter klokken 16 lørdag at det ble meldt om skyting i moskeen på Skui i Bærum. 65-åringen Mohamed Rafiq klarte imidlertid å legge gjerningsmannen i bakken, og ingen ble alvorlig skadd.

Politiet har bekreftet at det ble avfyrt flere skudd, men vil ikke si noe om hvor mange eller hva slags våpen som er brukt.

I tillegg drapsforsøk etter skytingen i moskeen, er en mann i 20-årene siktet for å ha drept sin 17 år gamle stesøster som ble funnet død i et hus i Bærum lørdag kveld.

– Dette rammer familier, klassekamerater, et stort nabolag. Dette gjør vondt. Dette smerter. Vi er veldig preget, sier Hammer Krog til VG.

Fengslingsmøte

Samme dag som krisemøtet holdes i Bærum, framstilles den siktede for varetektsfengsling.

Fengslingsmøtet starter klokken 13 mandag og vil bli holdt bak lukkede dører. Ifølge VG vil politiet begjære fire ukers varetektsfengsling.

Mannens advokat Unni Fries bekreftet søndag kveld overfor NTB at den siktede vil møte i retten, men sa at han ikke kommer til å forklare seg. Den siktede har i helga også benyttet retten til ikke å forklare seg for politiet.

Han erkjenner ikke straffskyld, sier Fries til NTB

Andre saker å lese

Nytt rakett-forsøk på Andøya mandag kveld

14-06-2026 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

Nytt rakett-forsøk på Andøya mandag kveld

To måneder etter at forrige forsøk ble avbrutt, bekrefter Isar Aerospace at de vil prøve på nytt å skyte opp sin Spectrum-rakett fra Andøya mandag kveld.

Les mer i RingeriksAvisa

Nederland vurderer fartsgrense for sykler

14-06-2026 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

Nederland vurderer fartsgrense for sykler

Nederlandske myndigheter har satt i gang et prøveprosjekt med fartsgrense på 20 kilometer i timen for syklister.

Les mer i RingeriksAvisa

Proteinboom har gitt mangel på myseprotein

14-06-2026 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

Proteinboom har gitt mangel på myseprotein

Etterspørselen etter proteinrike matvarer har skutt fart verden over. Nå er det mangel på myseprotein, og prisene har nådd rekordnivåer.

Les mer i RingeriksAvisa

Eide om Vestens selektive bruk av sanksjoner: – Dobbeltmoral

14-06-2026 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

Eide om Vestens selektive bruk av sanksjoner: – Dobbeltmoral

Politikere snakker ofte om viktigheten av en regelstyrt verdensorden. Men hva skjer når land og ledere konsekvent bryter reglene?

Les mer i RingeriksAvisa