søndag, 25 august 2019 17:49

Bare det beste er godt nok

Skrevet av
Bare det beste er godt nok Foto: Frank Tverran

Menighetsrådet i Hønefoss har fastslått i vedtaks form at det ikke finnes bedre botilbud for asylsøkerne enn i kirkekjelleren.

Vedtaket fra juni 2018 blir altså stående til tross for at familien som søkte tilflukt i Hønefoss kirke ikke lenger behøver å frykte for at de skal bli hjemsendt før saken deres er endelig avgjort. Det er merkelig at det ikke finnes et mer tilrettelagt botilbud for denne familien enn i kirkekjelleren.

I menighetsrådsmøtet den 20. august 2019 ble det også gjort følgende tilføyelser til det tidligere vedtaket:

"Når rettskraftig dom foreligger, må det, innen rimelig tid, bli en endring mht familiens opphold i kirken, enten dommen gir familien opphold eller ei.
 
Etter at kirkeasylantene har flyttet ut, er menighetsrådet per nå ikke innstilt på å huse nye asylanter i overskuelig framtid."

Svakheten i dette vedtaket er formuleringen "innen rimelig tid". Kan de ikke få bo i den gamle prosteboligen på Vesterntangen mens de venter? Det må da være et bedre botilbud enn i kirkekjelleren? Eller finnes det vikarierende motiver for at de skal bli værende?

Andre saker å lese

Subbet inn mange millioner på en helg

27-04-2026 Sport NTB - avatar NTB

Subbet inn mange millioner på en helg

Golfduoen Kristoffer Reitan og Kristoffer Ventura fortsatte storspillet på siste dag av parturneringen Classic of New Orleans. Det holdt til delt 2.-plass.

Les mer i RingeriksAvisa

Hørte du jordskjelvet?

26-04-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Hørte du jordskjelvet?

Søndag morgen hørte det ut som en stor lastebil startet opp i nærheten. Men det var noe helt annet! Vi hørte godt jordskjelvet i Hønefoss.

Les mer i RingeriksAvisa

Eiendomsoverdragelser i Ringerike - flere sterke salg mot slutten av april

25-04-2026 Eiendomsoverdragelser Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Eiendomsoverdragelser i Ringerike - flere sterke salg mot slutten av april

Mot slutten av april er det registrert flere eiendomsoverdragelser i Ringerike. Den største handelen i denne perioden gjelder Sundgata 5 A, som ble solgt for over seks millioner kroner.

Les mer i RingeriksAvisa

Hønefoss-moské var planlagt angrepet

24-04-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Hønefoss-moské var planlagt angrepet

Under et fengslingsmøte innrømmer Djordje Wilms for første gang straffskyld for drapet på Tamima Nibras Juhar på Kampen i fjor.

Les mer i RingeriksAvisa