søndag, 01 desember 2019 19:19

Power får "betinget" millionbot

Skrevet av
Markedsrådet er enige med Forbrukertilsynet om at elektrokjeden Power villedet sine kunder med påstander om å ha markedets laveste priser. Markedsrådet er enige med Forbrukertilsynet om at elektrokjeden Power villedet sine kunder med påstander om å ha markedets laveste priser. Illustrasjonsfoto: Lise Åserud / NTB scanpix

Markedsrådet har vedtatt at elektronikk-kjeden Power har brukt ulovlig prismarkedsføring og dermed villedet forbrukerne.

Forbrukertilsynet vedtok i mai at Power villeder kunder med påstander om markedets laveste pris med en prisrobot, men tilsynet peker på at det ikke opplyses om at roboten kun sjekker et fåtall utvalgte konkurrenter.

Forbrukertilsynet fattet derfor vedtak om tvangsmulkt på 500.000 kroner per lovbrudd, for totalt seks forbudspunkter.

Vedtaket støttes nå av det domstolslignende organet Markedsrådet, og Forbrukertilsynets vedtak fra mai blir dermed opprettholdt, skriver E24.

Det betyr at Power får en såkalt «sovende» bot, som betyr at kjeden må betale 500.000 kroner dersom forbudspunktene skulle brytes igjen.

– Vi syntes Markedsrådets vedtak er strengt, med tanke på omfanget var veldig begrenset, skriver markedssjef Elisabeth Gill i Power til avisen.

Hun har tidligere opplyst til NTB at det var fire prosent av de totalt 2.660 annonserte varene i perioden april til juli 2018 som manglet korrekt prismerking og opplysninger om tidsperiode.

Ifølge Gill har Power innført nye og strengere rutiner etter at de ble gjort oppmerksom på manglene.

Andre saker å lese

Drosjesjåfør utsatt for vold og frastjålet bilen

12-03-2026 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

To personer er pågrepet etter at en drosjesjåfør ble slått og fikk frastjålet bilen i Eggesbø på Herøy onsdag kveld.

Les mer i RingeriksAvisa

Bodø/Glimt med ny Champions League-bragd: – Sporting er på knockoutens rand

12-03-2026 Sport NTB - avatar NTB

Bodø/Glimt med ny Champions League-bragd: – Sporting er på knockoutens rand

Bodø/Glimt suser mot kvartfinale i mesterligaen etter en imponerende 3-0-seier over Sporting på Aspmyra stadion onsdag kveld.

Les mer i RingeriksAvisa

Finnerlønn til de som fant over 2 millioner kroner i Sandnes

11-03-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Finnerlønn til de som fant over 2 millioner kroner i Sandnes

Tre personer får 10.000 kroner hver i finnerlønn etter at de fant over 2 millioner kroner nedgravd i Sandnes i januar.

Les mer i RingeriksAvisa

Elgpåkjørsel i Hønensvingen

11-03-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Grytidlig onsdag morgen ble en elg påkjørt på E16 ved Hønensvingen. En kvinne i 50-årene som kjørte bilen, kom fra det uten skader. Viltnemnda ser etter elgen. Trafikken går normalt...

Les mer i RingeriksAvisa