søndag, 01 desember 2019 19:19

Power får "betinget" millionbot

Skrevet av
Markedsrådet er enige med Forbrukertilsynet om at elektrokjeden Power villedet sine kunder med påstander om å ha markedets laveste priser. Markedsrådet er enige med Forbrukertilsynet om at elektrokjeden Power villedet sine kunder med påstander om å ha markedets laveste priser. Illustrasjonsfoto: Lise Åserud / NTB scanpix

Markedsrådet har vedtatt at elektronikk-kjeden Power har brukt ulovlig prismarkedsføring og dermed villedet forbrukerne.

Forbrukertilsynet vedtok i mai at Power villeder kunder med påstander om markedets laveste pris med en prisrobot, men tilsynet peker på at det ikke opplyses om at roboten kun sjekker et fåtall utvalgte konkurrenter.

Forbrukertilsynet fattet derfor vedtak om tvangsmulkt på 500.000 kroner per lovbrudd, for totalt seks forbudspunkter.

Vedtaket støttes nå av det domstolslignende organet Markedsrådet, og Forbrukertilsynets vedtak fra mai blir dermed opprettholdt, skriver E24.

Det betyr at Power får en såkalt «sovende» bot, som betyr at kjeden må betale 500.000 kroner dersom forbudspunktene skulle brytes igjen.

– Vi syntes Markedsrådets vedtak er strengt, med tanke på omfanget var veldig begrenset, skriver markedssjef Elisabeth Gill i Power til avisen.

Hun har tidligere opplyst til NTB at det var fire prosent av de totalt 2.660 annonserte varene i perioden april til juli 2018 som manglet korrekt prismerking og opplysninger om tidsperiode.

Ifølge Gill har Power innført nye og strengere rutiner etter at de ble gjort oppmerksom på manglene.

Andre saker å lese

Omsetning av eiendommer i Ringerike kommune i uke 20

17-05-2025 Eiendomsoverdragelser Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Omsetning av eiendommer i Ringerike kommune i uke 20

Her kommer den siste ukes omsetning av eiendommer i Ringerike kommune.

Les mer i RingeriksAvisa

Brann i terrenget på Jevnaker – trolig utløst av 17. mai-salutt

17-05-2025 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Brannvesenet har rykket ut med flere biler til en brann i terrenget i Jevnaker på morgenen 17. mai. Brannen knyttes til et 17. mai-arrangement.

Les mer i RingeriksAvisa

Utagerende mann med kniv pågrepet i Hønefoss

17-05-2025 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

En beruset og utagerende mann i 40-årene ble sent tirsdag kveld pågrepet av politiet i Hønefoss etter å ha opptrådt truende med kniv.

Les mer i RingeriksAvisa

Starmer: – Putin må betale en pris for å unnvike fred

16-05-2025 Politikk NTB - avatar NTB

Starmer: – Putin må betale en pris for å unnvike fred

Storbritannias statsminister sier Vladimir Putins trenering av Ukraina-samtalene er uakseptabel, og at den russiske presidenten må betale for å unnvike fred.

Les mer i RingeriksAvisa