onsdag, 25 mars 2020 19:02

Syr smittevernutstyr til sykehjemmene i Ringerike

Skrevet av
Daglig leder Sandra Tollefsen i Sisters in Business har på seg en smittevernsfrakk som bedriften produserer til helsearbeidere. Daglig leder Sandra Tollefsen i Sisters in Business har på seg en smittevernsfrakk som bedriften produserer til helsearbeidere. Foto: Terje Bendiksby / NTB scanpix

For en uke siden var innvandrerbedriften Sisters in Business truet av permitteringer. Men behovet for smittevernutstyr gjør at de vurderer oppbemanning.

smittevern2

Hodan Jama Farrah syr en smittevernsfrakk på bedriften Sisters in Business i Asker. Foto: Terje Bendiksby / NTB scanpix

Den ideelle bedriften Sisters in Business er et sosialt entreprenørskap som sysselsetter innvandrerkvinner i Asker. Siden oppstarten i 2017 har de sydd for Ikea samt tatt oppdrag fra privatmarkedet, men så kom koronakrisen.

– Forrige fredag hadde alle fått permitteringsvarsel. Så kom det en forespørsel om vi kunne levere 50 smittevernfrakker til et sykehjem på Ringerike. Brått måtte vi kaste oss rundt og produsere, sier daglig leder Sandra Tollefsen til Dagsavisen.

Nå har de 11 syerskene bestillinger inne på mer enn 1.000 frakker.

Vurderer oppbemanning

Den ideelle bedriften består av innvandrerkvinner med ulik kompetanse, som av forskjellige årsaker har problemer med å komme inn på det norske arbeidsmarkedet.

Til Budstikka , som først omtalte saken, sier Tollefsen at de hadde fått en fin start på virksomheten og var i full gang med å sikre seg nye ordrer da koronaviruset kom. Da mistet de oppdrag og forberedte seg på permittering.

Situasjonen er nå en helt annen og bedriften vurderer å oppbemanne.

– Vi kan heldigvis øke produksjonen og kanskje doble staben på kort tid, sier Tollefsen.

Mangel på smittevernutstyr

De strenge kravene til utstyr har gjort det utfordrende for syerskene, men med hjelp fra blant annet innvandrerbutikken Rainbow Tekstil på Grønland, som hadde et lager med gult stoff som kunne vaskes på 90 grader, har de klart seg. Helsevesenet har også lempet på kravene slik at de kan sy frakker i beige.

Mangelen på smittevernsutstyr har gjort at Helsedirektoratet har bedt næringslivet om hjelp. Helseforetakene har rasjonert smittevernutstyr over lengre tid allerede.

Helsedirektoratet opplyste tirsdag til NRK at de ikke vil gå ut med tall på hvor mye smittevernutstyr som er igjen. De begrunner det med at tallene vil skape frykt, usikkerhet og svekke Norges posisjon i det internasjonale markedet dersom de blir offentlige.

smittevern3
Fatima Malala klipper til bomullsstoff til en smittevernsfrakk. Foto: Terje Bendiksby / NTB scanpix

Andre saker å lese

Over 1200 voldshendelser på jobb varslet til Arbeidstilsynet

06-08-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Over 1200 voldshendelser på jobb varslet til Arbeidstilsynet

1370 personer er blitt skadet som følge av voldshendelser på jobb de siste ti årene, viser en ny rapport fra Arbeidstilsynet.

Les mer i RingeriksAvisa

4,5 millioner Ryde-kontoer i flere land rammet av datainnbruddet

05-08-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

4,5 millioner Ryde-kontoer i flere land rammet av datainnbruddet

Omtrent 4,5 millioner kontoer i Norge, Sverige, Finland og Tyskland kan være omfattet av datainnbruddet hos Ryde.

Les mer i RingeriksAvisa

Fra norsk fjelluft til svensk kulturarv - en ferie full av naturopplevelser og …

05-08-2026 Reiseliv Tekst & Foto: Trond Schieldrop - avatar Tekst & Foto: Trond Schieldrop

Fra norsk fjelluft til svensk kulturarv  - en ferie full av naturopplevelser og kultur

Noen ferier handler om å stresse minst mulig. Andre handler om å oppleve mest mulig. På halvannen uke fikk vi begge deler. Reisen gikk fra historiske Trondheim via storslåtte fjellandskap...

Les mer i RingeriksAvisa

Luftforsvaret ønsker å forlenge førstegangstjenesten

05-08-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Luftforsvaret ønsker å forlenge førstegangstjenesten

Luftforsvaret sikter mot å innføre 16 måneders førstegangstjeneste fra slutten av 2027.

Les mer i RingeriksAvisa