fredag, 26 juni 2020 14:18

Seksåring drept i skuddveksling i Kashmir

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)
Indiske myndigheter har trappet opp kampen mot separatister i Kashmir. Fredag ble en seks år gammel gutt drept i kryssilden. Indiske myndigheter har trappet opp kampen mot separatister i Kashmir. Fredag ble en seks år gammel gutt drept i kryssilden. Arkivfoto: Mukhtar Khan / AP / NTB scanpix

En seks år gammel gutt ble drept i Kashmir da han havnet i kryssilden mellom paramilitære styrker og mistenkte opprørere, opplyser det lokale politiet.

Gutten satt i en bil som kjørte inn i et område nær byen Bijbehara, der de paramilitære var i kamp med de mistenkte opprørerne, sier en politimann til AFP.

– Gutten og en soldat ble såret i skuddvekslingen, og begge døde senere på sykehus, sier politimannen, som ber om å få være anonym.

Væpnede sammenstøt skjer forholdsvis ofte i den indiskkontrollerte delen av Kashmir, men har blitt hyppigere den siste tiden. Indiske myndigheter har trappet opp kampen mot militante separatister i regionen lengst nordvest i landet, og denne måneden er minst 33 antatte opprørere drept.

Både India og Pakistan gjør krav på Kashmir og har gått til krig eller vært på randen av krig flere ganger siden uavhengigheten fra britene i 1947. I tillegg har væpnede grupper kjempet i flere tiår for selvstendighet eller innlemming i Pakistan. Titusener er drept de siste tiårene. India, som har en halv million soldater i Kashmir, anklager Pakistan for å støtte opprørerne.

Siden august i fjor er spenningen økt etter at India opphevet selvstyret i Kashmir, pågrep lokale politiske ledere og kuttet internett og mobilnettet i flere måneder.

NTB

Andre saker å lese

Hønefoss-drapet: Siktet mann erkjenner straffskyld

15-07-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Hønefoss-drapet: Siktet mann erkjenner straffskyld

Mannen som er siktet for å ha drept sin ekskone på åpen gate i Hønefoss, erkjenner straffskyld, opplyser politiet.

Les mer i RingeriksAvisa

Artisten Agnete Saba er gravid

15-07-2025 Musikk NTB - avatar NTB

Artisten Agnete Saba er gravid

Finnmarkingen Agnete Saba, kjent fra Melodi Grand Prix og som BlimE-artist, er gravid med sitt første barn.

Les mer i RingeriksAvisa

Millionstøtte og tette bånd – hvor åpent drives Hønefoss By AS?

15-07-2025 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Millionstøtte og tette bånd – hvor åpent drives Hønefoss By AS?

Hønefoss By AS ble etablert i 2022 for å styrke byen som kultur- og handelsknutepunkt. Med over fem millioner kroner i offentlig og halvoffentlig støtte i fjor, er det naturlig...

Les mer i RingeriksAvisa

Bonde i Hallingdal tiltalt etter at 36 sauer døde

15-07-2025 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

En mann fra Hallingdal må møte i retten, tiltalt for to grove brudd på dyrevelferdsloven etter at det ble funnet 36 døde sauer på gården hans.

Les mer i RingeriksAvisa