fredag, 16 oktober 2020 08:41

6 av 10 tør ikke bruke hjertestarter ved gjenoppliving

Skrevet av
Fredag 16. oktober markeres verdens hjerte- og lungeredningsdag. Fredag 16. oktober markeres verdens hjerte- og lungeredningsdag. Arkivfoto: Lise Åserud / NTB

60 prosent av de spurte ville ikke brukt en hjertestarter ved gjenopplivning, til tross for om det befant seg en i nærheten, viser en fersk undersøkelse.

– Det er liten nytte i å investere i, plassere ut og registrere tusenvis av hjertestartere hvis over halvparten av oss ikke tør å bruke den når det gjelder. Da risikerer vi at liv går tapt helt unødvendig, sier overlege Conrad A. Bjørshol ved Stavanger Universitetssykehus (SUS) i en pressemelding.

Undersøkelsen er gjennomført av Norstat på vegne av Gjensidigestiftelsen i september, og 3.000 respondenter har deltatt. Blant de under 30 år svarer hele 7 av 10 at de ikke ville brukt hjertestater ved gjenopplivning, selv om det var en i nærheten.

– Å bruke hjertestarter er like enkelt som å bruke en støvsuger, og halvparten kan overleve hjertestans hvis de får støt innen tre minutter, sier Bjørshol.

Fredag 16. oktober markeres verdens hjerte- og lungeredningsdag. Årlig får rundt 3.700 mennesker i Norge hjertestans utenfor sykehus. I snitt rammes omtrent ti personer hver dag, men bare en til to overlever. Livreddende innsats eller bruk av hjertestarter fra folk som tilfeldigvis befinner seg i nærheten, betyr ofte forskjellen på liv og død.

Andre saker å lese

Ny partner inn i Advokatfirmaet Buttingsrud DA

25-02-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Advokatfirmaet Buttingsrud DA på Hvervenmoen har fått ny deltaker. Ifølge registrerte endringer i Foretaksregisteret datert 24.02.2026 er Advokat Guro Trillhus tatt opp som partner i selskapet.

Les mer i RingeriksAvisa

Thorbjørn Jagland innlagt på sykehus

24-02-2026 Politikk Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Thorbjørn Jagland innlagt på sykehus

Tidligere statsminister Thorbjørn Jagland ble for en uke siden innlagt på sykehus. Presset i forbindelse med Epstein-avsløringene kan ha blitt for stort. Du kan lese hele saken hos iNyheter

Les mer i RingeriksAvisa

Haukland sier hun tryglet kronprinsparet: – Ser dere ikke at han trenger hjelp?…

24-02-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Haukland sier hun tryglet kronprinsparet: – Ser dere ikke at han trenger hjelp?

Nora Haukland sier Marius Borg Høiby hadde det vanskelig i tiden etter at det ble slutt mellom dem. På et tidspunkt skal hun ha bønnfalt kronprinsparet om hjelp.

Les mer i RingeriksAvisa

Lydopptak av brølende Høiby spilt av i retten

24-02-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Lydopptak av brølende Høiby spilt av i retten

– Han slo meg så jeg falt i bakken, sa Nora Haukland om en angivelig voldsepisode med Marius Borg Høiby. Etterpå ble et gripende lydopptak spilt av i retten.

Les mer i RingeriksAvisa