fredag, 19 februar 2021 15:06

Krav om fastmonterte seter endres til tilviste plasser – men med bare 100 personer

Skrevet av
Kirkene kan nå ta imot flere personer til gudstjenester og andre kirkelige arrangementer. Kirkene kan nå ta imot flere personer til gudstjenester og andre kirkelige arrangementer. Dronefoto: Frank Tverran

Det blir nå tillatt med inntil 100 personer på innendørs arrangementer. Dette er en innstramming for teatre, men lempelse for konsertscener og kirker.

Regjeringen endrer regelverket for arrangementer og erstatter kravet om fastmonterte plasser med krav om faste, tilviste sitteplasser.

– Det innebærer at publikum kan sitte på stol, benk eller lignende, eller på en fast plass på gulvet under hele arrangementet. Denne endringen åpner for større arrangementer i langt flere lokaler, opplyser regjeringen.

Helsedirektoratet og Folkehelseinstituttet vil ikke tillate 200 personer innendørs ved faste tilviste sitteplasser fordi det innebærer en for stor lemping i dagens ustabile smittesituasjon.

Lettere for kirkene

– Jeg er veldig glad for at dette fører til at flere kan samles på gudstjenester rundt om i landet, og at vi øker antallet som kan delta i begravelser fra 50 til 100 personer. Begravelser og bisettelser er spesielt viktige fordi de ikke kan utsettes og er fundamentet for sorgbearbeiding. Derfor tror jeg denne endringen er viktig for mange, sier barne- og familieminister Kjell Ingolf Ropstad (KrF).

Kirkerådets direktør Ingrid Vad Nilsen er glad for at regjeringen åpner for mer aktivitet i kirkene.

– Dette har alle trossamfunn stått sammen om og jobbet for lenge. Muligheten til å holde kirkedøren åpen, – å kunne holde dåp, vigsler og begravelser og komme sammen til gudstjenester – er viktig i menneskers liv, sier Vad Nilsen.

Hun sier Den norske kirke skal oppdatere smittevernveilederen i tråd med nye regler og anbefalinger. Denne er klar over helgen.

Strengere for teatre

Endringen innebærer en innstramming for aktører som i dag kan ha inntil 200 personer i fastmonterte seter, som for eksempel i teateret.

Men endringen er også en lettelse for aktører i andre type lokaler, blant annet bygdehus, klubbhus og konsertscener, som nå kan ha inntil 100 personer i faste, tilviste plasser.

Utendørs opprettholdes dagens åpning for 200 personer, men man kan være 600 personer utendørs dersom det er tre kohorter à 200 personer, alle sitter på faste tilviste plasser og det er to meter avstand mellom de ulike kohortene.

Andre saker å lese

Over 1200 voldshendelser på jobb varslet til Arbeidstilsynet

06-08-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Over 1200 voldshendelser på jobb varslet til Arbeidstilsynet

1370 personer er blitt skadet som følge av voldshendelser på jobb de siste ti årene, viser en ny rapport fra Arbeidstilsynet.

Les mer i RingeriksAvisa

4,5 millioner Ryde-kontoer i flere land rammet av datainnbruddet

05-08-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

4,5 millioner Ryde-kontoer i flere land rammet av datainnbruddet

Omtrent 4,5 millioner kontoer i Norge, Sverige, Finland og Tyskland kan være omfattet av datainnbruddet hos Ryde.

Les mer i RingeriksAvisa

Fra norsk fjelluft til svensk kulturarv - en ferie full av naturopplevelser og …

05-08-2026 Reiseliv Tekst & Foto: Trond Schieldrop - avatar Tekst & Foto: Trond Schieldrop

Fra norsk fjelluft til svensk kulturarv  - en ferie full av naturopplevelser og kultur

Noen ferier handler om å stresse minst mulig. Andre handler om å oppleve mest mulig. På halvannen uke fikk vi begge deler. Reisen gikk fra historiske Trondheim via storslåtte fjellandskap...

Les mer i RingeriksAvisa

Luftforsvaret ønsker å forlenge førstegangstjenesten

05-08-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Luftforsvaret ønsker å forlenge førstegangstjenesten

Luftforsvaret sikter mot å innføre 16 måneders førstegangstjeneste fra slutten av 2027.

Les mer i RingeriksAvisa