mandag, 03 mai 2021 09:45

DNB fikk gebyr på 400 millioner

Konsernsjef Kjerstin R. Braathen i DNB understreker at de tar kritikken alvorlig. Konsernsjef Kjerstin R. Braathen i DNB understreker at de tar kritikken alvorlig. Foto: Terje Pedersen / NTB

DNB er ilagt et gebyr på 400 millioner kroner for brudd på hvitvaskingsloven. Gebyret fra Finanstilsynet kommer etter et hvitvaskingstilsyn i banken i 2020.

– Tilsynet var en oppfølging av tidligere tilsyn på hvitvaskingsområdet. Tilsynet avdekket vesentlige mangler i bankens etterlevelse av hvitvaskingsloven, skriver Finanstilsynet i en pressemelding.

Finanstilsynet varslet om at gebyret ville komme i desember 2020.

DNB har allerede bokført gebyret i sin helhet i regnskapet for 2020, ifølge en børsmelding fra banken. De understreker at DNB ikke har vært mistenkt for hvitvasking eller medvirkning til hvitvasking.

– Finanstilsynet kommer med kritikk av DNBs etterlevelse av hvitvaskingsregelverket. Det å levere på myndighetenes forventninger på antihvitvaskingsområdet er en viktig samfunnsoppgave DNB har for å bidra til å bekjempe økonomisk kriminalitet, heter det i børsmeldingen.

– Ikke tilstrekkelig prioritet

– Finanstilsynet foretok i 2020 også nærmere undersøkelser av bankens håndtering av kundeforhold til foretak i Samherjikonsernet. Undersøkelsen avdekket vesentlige mangler i etterlevelsen av hvitvaskingsloven ved håndtering av kundeforholdene, skriver tilsynet.

Lovbruddene gjelder i hovedsak forhold som er foreldet eller har inntruffet under den tidligere hvitvaskingsloven, som ikke hjemlet administrative sanksjoner.

«Etter Finanstilsynets vurdering viser så langvarige og omfattende mangler at antihvitvaskingsområdet over tid ikke kan ha fått tilstrekkelig prioritet i den overordnede styringen av bankens virksomhet», skriver tilsynet i rapporten.

– Høy prioritet

Konsernsjef Kjerstin R. Braathen i DNB understreker at de tar kritikken alvorlig.

– Å bekjempe økonomisk kriminalitet og hvitvasking er en av våre viktigste oppgaver, og det har høy prioritet i styret og i hele DNB, sier hun.

– Vi skal kjenne kundene våre og har gjennomført tiltak som gjør at mistenkelige forhold kan rapporteres til Økokrim. Vi erkjenner at arbeidet med etterlevelse av hvitvaskingsregelverket ikke hadde gitt gode nok resultater på tilsynstidspunktet og  aksepterer derfor  gebyret fra Finanstilsynet, sier Braathen.

Andre saker å lese

Naken mann og dame pågrepet på bibliotek i Sandnes

08-04-2026 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

Tidlig onsdag morgen ble en naken mann og dame funnet på et toalett på biblioteket i Sandnes. Begge er pågrepet av politiet.

Les mer i RingeriksAvisa

Hvordan finner jeg boligverdien min?

07-04-2026 Økonomi Jan Erik Johansen - avatar Jan Erik Johansen

Hvordan finner jeg boligverdien min?

Boligen er for de fleste den største verdien de eier. Likevel er det overraskende mange som ikke vet hva den faktisk er verdt akkurat nå. Det finnes heldigvis flere måter...

Les mer i RingeriksAvisa

Advarer om sårbart Norge: Satellittsvikt kan koste milliarder og true liv

07-04-2026 Politikk Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Advarer om sårbart Norge: Satellittsvikt kan koste milliarder og true liv

En ny analyse bestilt av Nærings- og fiskeridepartementet slår fast at Norge er blitt sterkt avhengig av satellittbaserte tjenester. Hvis de svikter, kan konsekvensene bli både alvorlige og kostbare.

Les mer i RingeriksAvisa

To personer omkom i snøskred i Hemsedal

07-04-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

To personer omkom i snøskred i Hemsedal

Fire personer ble tatt av et snøskred i Hemsedal mandag formiddag. To av dem omkom, melder politiet.

Les mer i RingeriksAvisa