mandag, 03 mai 2021 09:45

DNB fikk gebyr på 400 millioner

Konsernsjef Kjerstin R. Braathen i DNB understreker at de tar kritikken alvorlig. Konsernsjef Kjerstin R. Braathen i DNB understreker at de tar kritikken alvorlig. Foto: Terje Pedersen / NTB

DNB er ilagt et gebyr på 400 millioner kroner for brudd på hvitvaskingsloven. Gebyret fra Finanstilsynet kommer etter et hvitvaskingstilsyn i banken i 2020.

– Tilsynet var en oppfølging av tidligere tilsyn på hvitvaskingsområdet. Tilsynet avdekket vesentlige mangler i bankens etterlevelse av hvitvaskingsloven, skriver Finanstilsynet i en pressemelding.

Finanstilsynet varslet om at gebyret ville komme i desember 2020.

DNB har allerede bokført gebyret i sin helhet i regnskapet for 2020, ifølge en børsmelding fra banken. De understreker at DNB ikke har vært mistenkt for hvitvasking eller medvirkning til hvitvasking.

– Finanstilsynet kommer med kritikk av DNBs etterlevelse av hvitvaskingsregelverket. Det å levere på myndighetenes forventninger på antihvitvaskingsområdet er en viktig samfunnsoppgave DNB har for å bidra til å bekjempe økonomisk kriminalitet, heter det i børsmeldingen.

– Ikke tilstrekkelig prioritet

– Finanstilsynet foretok i 2020 også nærmere undersøkelser av bankens håndtering av kundeforhold til foretak i Samherjikonsernet. Undersøkelsen avdekket vesentlige mangler i etterlevelsen av hvitvaskingsloven ved håndtering av kundeforholdene, skriver tilsynet.

Lovbruddene gjelder i hovedsak forhold som er foreldet eller har inntruffet under den tidligere hvitvaskingsloven, som ikke hjemlet administrative sanksjoner.

«Etter Finanstilsynets vurdering viser så langvarige og omfattende mangler at antihvitvaskingsområdet over tid ikke kan ha fått tilstrekkelig prioritet i den overordnede styringen av bankens virksomhet», skriver tilsynet i rapporten.

– Høy prioritet

Konsernsjef Kjerstin R. Braathen i DNB understreker at de tar kritikken alvorlig.

– Å bekjempe økonomisk kriminalitet og hvitvasking er en av våre viktigste oppgaver, og det har høy prioritet i styret og i hele DNB, sier hun.

– Vi skal kjenne kundene våre og har gjennomført tiltak som gjør at mistenkelige forhold kan rapporteres til Økokrim. Vi erkjenner at arbeidet med etterlevelse av hvitvaskingsregelverket ikke hadde gitt gode nok resultater på tilsynstidspunktet og  aksepterer derfor  gebyret fra Finanstilsynet, sier Braathen.

Andre saker å lese

Lydopptak av brølende Høiby spilt av i retten

24-02-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Lydopptak av brølende Høiby spilt av i retten

– Han slo meg så jeg falt i bakken, sa Nora Haukland om en angivelig voldsepisode med Marius Borg Høiby. Etterpå ble et gripende lydopptak spilt av i retten.

Les mer i RingeriksAvisa

Sandra Borch i retten for fyllekjøring: – Jeg legger meg paddeflat

24-02-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Sandra Borch i retten for fyllekjøring: – Jeg legger meg paddeflat

Sandra Borch møtte i dag i Nord-Troms og Senja tingrett, siktet for to tilfeller av fyllekjøring. Hun bekrefter at hun erkjenner straffskyld for hendelsene.

Les mer i RingeriksAvisa

Frans av Assisis knokler skal vises fram for første gang

22-02-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Frans av Assisis knokler skal vises fram for første gang

Den lille byen Assisi stålsetter seg for storinnrykk av pilegrimer når knoklene til byens store sønn, sankt Frans, skal vises fram første gang.

Les mer i RingeriksAvisa

Skøytebanen er måkt

21-02-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Skøytebanen er måkt

I natt kom det mye snø og de fleste skøytebanene er ubrukbare. Men på Holttangen er ivrige beboere tidlig på pletten med firehjuling og plog. Hit kan du ta lørdagsturen...

Les mer i RingeriksAvisa