mandag, 03 mai 2021 09:45

DNB fikk gebyr på 400 millioner

Konsernsjef Kjerstin R. Braathen i DNB understreker at de tar kritikken alvorlig. Konsernsjef Kjerstin R. Braathen i DNB understreker at de tar kritikken alvorlig. Foto: Terje Pedersen / NTB

DNB er ilagt et gebyr på 400 millioner kroner for brudd på hvitvaskingsloven. Gebyret fra Finanstilsynet kommer etter et hvitvaskingstilsyn i banken i 2020.

– Tilsynet var en oppfølging av tidligere tilsyn på hvitvaskingsområdet. Tilsynet avdekket vesentlige mangler i bankens etterlevelse av hvitvaskingsloven, skriver Finanstilsynet i en pressemelding.

Finanstilsynet varslet om at gebyret ville komme i desember 2020.

DNB har allerede bokført gebyret i sin helhet i regnskapet for 2020, ifølge en børsmelding fra banken. De understreker at DNB ikke har vært mistenkt for hvitvasking eller medvirkning til hvitvasking.

– Finanstilsynet kommer med kritikk av DNBs etterlevelse av hvitvaskingsregelverket. Det å levere på myndighetenes forventninger på antihvitvaskingsområdet er en viktig samfunnsoppgave DNB har for å bidra til å bekjempe økonomisk kriminalitet, heter det i børsmeldingen.

– Ikke tilstrekkelig prioritet

– Finanstilsynet foretok i 2020 også nærmere undersøkelser av bankens håndtering av kundeforhold til foretak i Samherjikonsernet. Undersøkelsen avdekket vesentlige mangler i etterlevelsen av hvitvaskingsloven ved håndtering av kundeforholdene, skriver tilsynet.

Lovbruddene gjelder i hovedsak forhold som er foreldet eller har inntruffet under den tidligere hvitvaskingsloven, som ikke hjemlet administrative sanksjoner.

«Etter Finanstilsynets vurdering viser så langvarige og omfattende mangler at antihvitvaskingsområdet over tid ikke kan ha fått tilstrekkelig prioritet i den overordnede styringen av bankens virksomhet», skriver tilsynet i rapporten.

– Høy prioritet

Konsernsjef Kjerstin R. Braathen i DNB understreker at de tar kritikken alvorlig.

– Å bekjempe økonomisk kriminalitet og hvitvasking er en av våre viktigste oppgaver, og det har høy prioritet i styret og i hele DNB, sier hun.

– Vi skal kjenne kundene våre og har gjennomført tiltak som gjør at mistenkelige forhold kan rapporteres til Økokrim. Vi erkjenner at arbeidet med etterlevelse av hvitvaskingsregelverket ikke hadde gitt gode nok resultater på tilsynstidspunktet og  aksepterer derfor  gebyret fra Finanstilsynet, sier Braathen.

Andre saker å lese

Originalt butikknavn i Hønefoss

17-02-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

I Ringerike har det nylig dukket opp et foretak med det spesielle navnet Kjøtt Huset AS. Vi har en mistanke om at intensjonen med navnet var Kjøtthuset AS, men at Words...

Les mer i RingeriksAvisa

Kaos på Karl Johan – én til legevakt med hodeskader

16-02-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Kaos på Karl Johan – én til legevakt med hodeskader

Politiet melder om amper stemning på Karl Johans gate i Oslo sentrum mandag kveld. Tre aggressive personer er anholdt.

Les mer i RingeriksAvisa

Tyveri av sjokolade fra dagligvarebutikk i Hønefoss

16-02-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Tre utenlandske menn skal mandag formiddag ha forsynt seg grovt av sjokoladehyllene på Rema 1000 i Hønengata i Hønefoss.

Les mer i RingeriksAvisa

Nå skal du vaksineres mot vannkopper og helvetesild

16-02-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Nå skal du vaksineres mot vannkopper og helvetesild

Folkehelseinstituttet (FHI) anbefaler at barn også vaksineres mot vannkopper, og at voksne vaksineres mot helvetesild.

Les mer i RingeriksAvisa