torsdag, 28 april 2022 20:06

Årets sommer kan bli kald og våt

Skrevet av
Vått og kaldt er nøkkelordene meteorologene bruker for å beskrive det norske sommerværet i år. Vått og kaldt er nøkkelordene meteorologene bruker for å beskrive det norske sommerværet i år. Foto: Vidar Ruud / NTB

Været i mai, juni og juli ventes å bli helt midt på treet i stort sett hele Norge, mens det kan bli noe bedre på sensommeren, ifølge Meteorologisk institutt.

I mai kan det bli kaldt, mens det i juni og juli mest sannsynlig blir «helt vanlig» vær, men noe våtere enn normalt, opplyser statsmeteorolog Vibeke Thyness til NRK. Hun jobber med sesong- og langtidsvarsling og legger fram prognoser for de neste tre månedene.

– Mai starter kjølig og vil bidra til at den gjennomsnittlige temperaturen holder seg lav, sier hun.

Årsaken til det kalde været henger sammen med sjøtemperaturen. Den påvirker lavtrykket og fungerer som et drivhjul for atmosfæren, sier hun. Nå er det kaldere overflatevann i Stillehavet enn det som er normalt, og derfor blir særlig mai en kjølig måned.

Det er for det meste de nordlige områdene i Skandinavia som får en kald forsommer. I indre strøk i Sør-Norge kan det bli litt varmere, sier Thyness, men understreker at marginene er små.

I middelhavslandene sørover i Europa kan det bli en betydelig varmere forsommer enn normalt i år.

Det er ingen tegn til at det blir en høytrykkssommer med stabilt vær, og det ser også ut som det norske sommerværet blir våtere enn normalt, sier statsmeteorologen.

Regnværet vil mest sannsynlig gi seg mot slutten av juli og utover, slik at sensommeren og september kan bli tørr og varm. Meteorologene ser ikke tegn på store nedbørsmengder utover høsten.

Andre saker å lese

Finanstilsynet gir millionbot til Deloitte for alvorlige feil og mangler

10-09-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Finanstilsynet gir millionbot til Deloitte for alvorlige feil og mangler

Ifølge Finanstilsynet har ikke revisjonsarbeidet i Deloitte, som er ett av Norges ledende revisjonsselskaper, vært godt nok.

Les mer i RingeriksAvisa

Investor vil ha Høyre-sjokk – peker på Svenneby som ny leder

10-09-2025 Politikk NTB - avatar NTB

Investor vil ha Høyre-sjokk – peker på Svenneby som ny leder

Erna Solberg har hovedansvaret for valgnederlaget, sier investor og tidligere Høyre-velger Anders Onarheim. Han vil at Ola Svenneby skal ta over stafettpinnen.

Les mer i RingeriksAvisa

Støre skal kontakte de andre partiene – vil ikke kommentere statsrådsspørsmål…

09-09-2025 Politikk NTB - avatar NTB

Støre skal kontakte de andre partiene – vil ikke kommentere statsrådsspørsmål

En trøtt, men glad statsminister møtte pressen tirsdag morgen etter mandagens valgseier. Han skal snakke med de andre partiene i tur og orden denne uka.

Les mer i RingeriksAvisa

Når ord blir svada

08-09-2025 Leder Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Når ord blir svada

(Leder) Det er stortingsvalg. Vanligvis hører det med å følge debatter på TV og radio for å få et klarere bilde av hva partiene vil. Men ærlig talt: jeg orker ikke...

Les mer i RingeriksAvisa